Leteszteltük a májasokat!

Sertésbőrke és szörnyű szagok

Sokan szeretik a kenőmájast, hiszen olcsó és finom - már amelyik az. 31 fajtát kentünk a kenyerünkre.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Vannak, akik azért fogyasztják, mert húst nem esznek, de a kenőmájast nem tekintik annak. A kenhető húsféleség népszerűsége mellett szól nyilván az is, hogy könnyen és gyorsan lehet belőle reggelit vagy vacsorát, esetleg a gyereknek tízórait készíteni. Minden amellett szólt, hogy megnézzük, milyenek a piacon kapható májasok.

Sertéstől a baromfiig

Szokásunkhoz híven a kenőmájasok beszerzése során is igyekeztünk a piacon kapható legnagyobb választékból meríteni: vásároltunk a sertés-, a borjú- és a baromfi-májasokból is.

Azokat a márkákat, fajtákat tettük a kosarunkba, amelyeket a legtöbb boltban meg lehet találni. Összesen 31 mintát kóstoltunk meg.
A tesztelő csapat a húskészítmények bírálata során az érzékszervi tulajdonságokat, azok erősségét vizsgálta, bírálta, végül minősítette. A teljes körű pontozásos érzékszervi bírálatot végző tesztelők fele olyan, az érzékszervi vizsgálatra alapvetően alkalmas szakértő volt, aki a húskészítményekkel szemben támasztott, a hatályos előírásokban rögzített követelményekkel tisztában van, valamint a terméktulajdonságok felismerésében és azonosításában kellő képzettséggel és gyakorlattal rendelkezik.


Így vizsgáltunk mi

A kenőmájasok vizsgálata során - a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Ágazati Szabályzat szerint - a minta nem lehet kevesebb, mint egy önálló termékegység, esetünkben egy egész rúd. A készítményeket, tekintve, hogy hidegen fogyasztjuk őket, szobahőmérsékleten vizsgáltuk.

A minták bírálata között néhány perces szünetet tartottunk, semlegesítésre pedig vizet, almát, kiflit fogyasztottunk.
Elsőször a termék csomagolását és a kenőmájasok külső megjelenését vizsgáltuk. A csomagolt termék nem lehet sérült, gyűrődött, ráncos, szennyezett, és a zsírkiválás sem megengedett. A folyadék- és zselékiválás mértéke pedig a nettó tömeg 2%-a lehet. Ami a külcsínt illeti, a májasok jól vizsgáztak. Ruhájuk gusztusos volt, a rúd alakú májasok kötésvége feszesnek, jól záródónak bizonyult.

Szép külső, szörnyű szagok?

A csomagolóanyagtól megszabadított kenőmájasok szagvizsgálata már nem hozott ilyen pompás eredményt. A műanyag-fóliába csomagolt húskészítmények némi szellőztetés után kerültek elénk, és általában igen kellemetlen illatot árasztottak. A felbontott májasok némelyike
idegen, meghatározhatatlan szagú, más része erősen füst illatú volt. Sajnos olyan minta is akadt, amelyik erősen savanyú szagával tette próbára a bíráló bizottság tagjainak érzékszerveit, és olyannal is találkoztunk, amelyiknek egyértelműen bőrke szaga volt.
Az egyik mintáról pedig nem túlzás állítani, hogy büdös volt, hírből sem ismerte az étvágygerjesztő illat fogalmát.
Ami a kenőmájasok állagát, pontosabban annak egyenletességét illeti, általában nem volt baj, csupán néhány minta volt darabos, zsíros vagy savanyú.

Miből is készül a kenőmájas?

A Magyar Élelmiszerkönyv szerint a kenőmájas világos, szürkésbarna, homogén szerkezetű, jól kenhető húskészítmény, amit legalább 30 mm átmérőjű, természetes vagy mesterséges burkolatba töltve forgalmaznak, a hőkezelését pedig főzéssel végzik.

A késztermékben a máj aránya pedig legalább 25%. Ízének jellegét elsősorban a bors és vöröshagyma adja. A kenőmájas kiindulási anyagai: a sertéshús, a sertésfejhús, a sertés-véreshús, az ehető belsőségek és a gyártási szalonna. Májas megnevezést pedig csak akkor kaphat egy termék, ha a felhasznált máj aránya legalább 12%.
A gyártási vagy ipari szalonna, sertésbőrke, sertéshús mellett továbbá a májas sertéslépet is tartalmaz. Abban a hitben tehát, hogy sertésmájat eszünk, valójában egy másik belsőséget, lépet is etetnek velünk. A sertés kenőmájasok valódi összetételére már csak azért is érdemes felhívni a figyelmet, mert sokan, akik sertéshúst egyáltalán nem esznek, a májasokat szívesen fogyasztják.
A következő kellemetlen meglepetést a baromfimájasok összetevői okozták. Kezdjük mindjárt a sertésbőrkével, folytassuk a sertéshússal és a sertésszalonnával. Ráadásul tekintélyes mennyiségben lehetnek jelen, amit onnan lehet tudni, hogy százalékos arányban nem szerepelnek ugyan, de az összetevők sorrendjében előkelő helyen állnak a felsorolásban...

Megkóstoltuk, nem ízlett

A tesztben szereplő májasok csomagolása, a burkolat lehámozása után árasztott illata nem sok jóval kecsegtetett, a kóstolás pedig meglepően rossz tapasztalatokkal gazdagított bennünket. Kétségtelen tény, hogy volt néhány kellemes, jó ízű minta is a kiválasztott májasok között, ám a csekély számú ízletes májassal szemben jelentős volt a rendkívül rossz ízű termékek száma. Találkoztunk egyszerűen rossz ízű termékekkel is, máskor úgy éreztük, nem rossz, de nem is kellemes a májas íze. Aztán jöttek azok a próbák, amelyek esetében erős füstízt éreztünk, máskor a savanyú szó írta le legpontosabban a kóstolás során szerzett élményt. Ennél is súlyosabb esetekben egyenesen bőrke-ízt éreztünk a szánkban, ami komolyan próbára tette a tesztelő csapat tagjainak ízlelőbimbóit.
Nem maradtak el az erőteljesen sózott fajták sem, volt kesernyés és élvezhetetlenül zsíros is a minták között. Sőt, olyan is akadt, amelynek ízét csak a sertéstelepek közelében érezhető rettenetes szaggal és az azzal rokonított ízzel lehetett leginkább jellemezni.
A rémes ízek palettáját tovább gazdagították a nyers ízű, a kesernyés mellékízű, az íztelen és az enyhén csípős utóízű minták.

Ugyanaz - vagy mégsem?

Az élelmiszercímkék alapos tanulmányozása minden vásárlásnál igen hasznos lehet, nemcsak a termékek összetevői, hanem az áruk miatt is. Esetünkben két alkalommal is kiderült, hogy azonos összetevőkből álló termékek - a Profi és Ringa, valamint a Délhús és a Kunsági - eltérő áron kerültek a boltok polcaira. Előbbiek 475, illetve 1075 forintos áron, utóbbiak pedig 1075 és 500 forintos kilogrammonkénti áron. Vagyis ugyanazt a - rossz - minőséget meg lehet kapni kétszerannyi, illetve feleannyi pénzért is.

A dobogósok és a többiek

A kenőmájasok, vagyis a legalább 25%-ban májat tartalmazó készítmények közül kiváló eredményt ért el a Délhús sertésmájból készült német kenőmájasa.

A májasok, vagyis a legalább 12%-os májtartalmú készítmények versenyében a Landhof fűszeres sertés minimájasa állhatott a dobogó legfelső fokára.
A borjúmájasok között a Landhof és a Délhús terméke is jó eredménnyel végzett, itt az árban volt jelentős különbség, ugyanis az előbbi kilója 2312 Ft, míg az utóbbié 1195 Ft.

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Sajnos, a baromfimájasok siralmas eredményt produkáltak. A Tesco májasa közepes lett, a további három, magát baromfimájasként hirdető terméknek viszont be kellett érnie a még megfelelt minősítéssel.

Készíts otthon kenőmájast!
Ha elment a kedved a boltban vásárolható kenőmájasoktól, de szereted ezt a húskészítményt, ne mondj le róla örökre! Nem túl sok munkával otthon is készíthetsz kenőmájast, ráadásul a házi májas biztosan nem tartalmaz olyan összetevőket, amelyekhez - joggal - nem fűlik a fogad.
Hozzávalók:
  • 1 disznómáj
  • 1 kg tokaszalonna
  • 8 dkg zsír
  • 20 dkg vöröshagyma
  • 2 dl tejszín
  • 2 dkg törött bors
A nyers disznómájat törd át szitán. A tokaszalonnát főzd puhára sós vízben, majd vágd apró kockákra. Az apróra vágott vöröshagymát fonnyaszd a zsíron világossárgára, add a májhoz és a tokaszalonnához. Fűszerezd, sózd meg, add hozzá a tejszínt, és töltsd lazán a disznó vastagbelébe. Végeit kösd be szorosan, majd 90 fokos vízben főzd fél óráig. Hidegen felszeletelve fogyaszd!

2007. október 11-től már kapható az újságárusoknál a Kosár – a fogyasztók magazinja reklámmentes fogyasztói magazin legújabb száma!

A Kosár magazin októberi számának tartalmából:
  • A drágább jobb, porzsákos porszívók tesztje
  • Varázslatra nem képesek, szemránckrémek tesztje
  • Tehéntúró háziteszt
  • Természetesen csak természeteset
  • Karcsúsodni, de nem mindenáron
Kosár – a fogyasztók magazinja
FÜGGETLEN, MEGBÍZHATÓ, HASZNOS és ÉRDEKES
Kiadja az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület
www.kosarmagazin.hu
kosar@ofe.hu
Tel: 392-5285
Tel/fax: 392-5287

OLVASD EL EZT IS!

  • kultúra
  • szórakozás

A 6 legjobb társasjáték

  • budapest
  • vásárlás

3 imádnivaló bolt

Ezt is szeretjük