Milyen színű a szemed? A válasz a barna, még akkor is, ha te másmilyennek látod

Hihetetlennek tűnik, mégis biológiai tény, hogy barna.

Képtelenségnek tűnik, mégis tudományos tény, hogy alapvetően minden ember szeme barna, technikailag ugyanis még az azúrkékben tündöklő szempár is barna színűnek számít. Bár furcsának tűnik ez az állítás, a tudomány egyszerű magyarázatot ad a kérdésben.

Ahogy a bőr- és a hajszínért, úgy a szemszínért is a melanin nevű pigment mennyisége a felelős, amely az íriszben is található meg. A zöld, a kék vagy a szürkés árnyalatokat mindössze a pigmenttermelés különbözőségei okozzák, ám érdekesség, hogy az emberiség korai szakaszában a barna szemszín szinte kizárólagosnak számított.

Mitől más egy szín?

A barna szemre jellemző a magas melaninszint, amely sok fényt képes elnyelni, így a barna szín kevesebb fényt szór vissza a rövidebb hullámhosszon. Az alacsony melaninszint ehhez képest több fényt tükröz vissza az alacsony hullámhosszon, melynek következménye tehát a kék szemszín.

Dr. Gary Heiting látszerész vizsgálódásaiban arra a következtetésre jutott, hogy a melatonin valódi árnyalatának a barna szín nevezhető, és a pigmentszint különbözősége tulajdonképpen csak a barnaság erősebb és gyengébb változatának számít. Ez a magyarázat arra a jelenségre is, hogy sok újszülött halványkék szemmel jön világra, amely csak később kap egészen sötét zöld vagy barna árnyalatot.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük