Mitől kékek az ereink, ha a vérünk vörös? Magyarázat a különös jelenségre

Vannak, akik szerint az emberi vér valójában kék. De nem.

Kék erek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy városi legenda szerint az emberi vér valójában nem is vörös. Legalábbis amíg a testünkben van, addig igazából kék, és csak akkor lesz vörös, amikor például az ujjunkat elvágva, kibuggyan a bőrfelszínre, és levegővel érintkezik. Az elmélet kiindulási alapját az adja, hogy a bőrünkön átsejlő ereink kék színűek. A teória érdekes, de sajnos meg kell cáfolnunk.

Mitől kékek az ereink, ha a vérünk vörös?

A vér mindig vörös. A hemoglobin - a vörösvérsejtekben található oxigént szállító fehérje - minden molekulája négy vasatomot tartalmaz. Ezek a vörös fényt visszaverik, melyből adódóan vörös színt adnak a vérünknek. Bár a vér árnyalata változhat, de mindig vörös - soha nem kék vagy más színű. Az árnyalat a vér aktuális oxigénszintjétől függ: amikor a hemoglobin felveszi az oxigént a tüdőben, a vér élénkebb, cseresznyevörös színű lesz, ám miután a szövetekbe szállította az oxigént, a vénákban folyó, oxigénmentes vér sötétebb vörös árnyalatúra vált.

Optikai illúzió

Ez egyébként könnyen belátható, elég csak végiggondolni, mi történik véradáskor. A tű egy kék - esetleg zöld - színű vénába csúszik, ám az injekciós tűvel vett oxigénmentes vér színe mégis sötétvörös. Dr. Kleber Fertrin, a Washingtoni Orvostudományi Egyetem hematológiai adjunktusa szerint „a kék vagy zöld szín pusztán illúzió, melyet a vénákat fedő bőrrétegünk okoz”.

Az általunk látott színek a retinánk által érzékelt fény hullámhosszának függvényében jönnek létre. A bőr rétegei pedig különböző módon befolyásolják a fény szóródását. A sötétebb színű bőr alatt az erek inkább zöldesebb árnyalatúnak látszanak, míg a világosabb tónusú bőr alatt futó ér kékes, esetleg lilás árnyalatú lesz. Ennek az az oka, hogy a zöld és a kék fény hullámhossza rövidebb, mint a vörös hullámhossz. Tehát míg a vörös hullámhosszokat a bőrünk elnyeli, a zöld és a kék visszaverődik.

A cikk az ajánló után folytatódik

Játssz a Gösserrel!

Vásárolj 2 db Gösser terméket, töltsd fel a kódot a Screvo App-ba és nyerj!

Advertisement

Promóció

Amikor zúzódás történik, a vérünk egy része az érfalon kívülre kerül. Ha a sérülés a bőrfelszínhez közel van, akkor a zúzódás vörösnek vagy lilásnak látszik, ám ha mélyebb rétegekben, akkor a zúzódás inkább kékes színben pompázik. Tehát lényegében maga a vér színe nem változik, pusztán az a különbség, hogy mi hogyan látjuk.

Az állatvilágban létezik egyébként kék vér. A rákok, homárok, polipok, pókok esetében a vér színe azért kék, mert ezeknek az állatoknak a vérében vas helyett réz van, ami kék színt kölcsönöz neki.

Hány liter vér van az emberi testben? Általános iskolában tudtad

És hol is található a hormonális rendszer központja?

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük