Ezért él sok 25 év feletti magyar még mindig a szüleinél: szociológus mondta el

Több okot is felsorolt a szociológus annak kapcsán, hogy miért élhet sok 25 év feletti még mindig a szüleinél Magyarországon.

Kapunyitási pánik Magyarországon
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A magyar fiatalok közel fele 25 éves kor fölött is a szüleivel él. A Szegedi Tudományegyetem szociológusa szerint a kapunyitási pánik mögött anyagi kényszerek és a túl sok lehetőség okozta döntésképtelenség állnak  jelent meg a HRPWR oldalán

Kapunyitási pánik Magyarországon

Egy friss felmérés szerint a 2529 év közötti magyar fiatalok 40 százaléka még mindig otthon lakik. Fekete Marianna, az SZTE szociológusa az Indexnek elmondta, a mai huszonévesek számára az életkezdés anyagi és mentális terhei is óriásiak. Míg egyesek képtelenek megfizetni az önálló élet költségeit, másokat a túl sok lehetőség bénít meg.

Mi szerepel rólad a KHR listáján? Így nézheted meg, hogy negatív státuszú vagy-e!

Kapunyitási pánik Magyarországon
Fotó: Maskot / Getty Images Hungary

 A fiatalság nem homogén csoport, egy budai, gazdag családban élő fiatal és egy borsodi falusi fiatal között semmi közös nincs az életkorukon kívül  mondta Fekete Marianna.

Az elmúlt másfél évtizedben drámai mértékben nőttek az ingatlan- és albérleti árak. Egy mai fiatal önállósodása komoly családi támogatás nélkül szinte lehetetlen, ezért sokan a mamahotelt választják. Mások, akik anyagilag képesek lennének a független életre, a rengeteg döntési lehetőség között nem találják meg a saját útjukat.

 A kapunyitási pánik lényege, hogy a fiatalok sok mindent szeretnének, de a lehetőségek súlya alatt képtelenek cselekedni  fogalmazott a szociológus.

A huszonévesekre jellemző mentális terheket tovább fokozzák a világválságok, amelyek egymást érik. A Covid-járvány, az infláció és a háborús bizonytalanság miatt sokan érzik úgy, hogy a jelen és a jövő egyaránt instabil.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
  • Kepes András, aki megmutatja milyen eszközökkel érhetjük el, hogy egyszerre legyünk boldogok, sikeresek és tudatosak. 2025.06.05.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az MTA egy 2021-es kutatása szerint a fiatalok számára a járványidőszak nem hozott létre egyértelműen új generációs identitást. Bár a fiatalok beszélgetéseiben a járvány már alig jelenik meg, a bezártság élménye, a mentális egészség fontossága és az offline kapcsolatok felértékelődése maradandó nyomot hagyott.

 Ez nem egy Covid-generáció, hanem a világválságok ifjúsága  mondta a szakértő. Hozzátette, hogy a generációk mindig utólag, évtizedekkel később definiálódnak, így idővel talán másképp látjuk majd ezt a korosztályt.

Mivel szabotálhatják el a szülők a beszélgetést felnőtt gyerekeikkel? Bántó lehet, ha így kommunikálnak

Sokszor a szülők nem tudják, hogyan reagáljanak felnőtt gyerekeik problémáira. A pszichológus elmondja, mit érdemes elkerülni.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük