Mitől zúg a tenger a kagylóban? Sokáig hitték, hogy a saját szívdobogásunk okozza, de nem így van
Tégy a füledre egy kagylót! Mit is hallasz ilyenkor?
Mindenki hallotta gyerekként a romantikus mesét, miszerint, ha egy kagylót a fülünkhöz emelünk, abban halljuk a tenger zúgását.
Idővel persze mindenki gyanút fog, de sokáig jó hinni, hogy a hullámok megnyugtató hangjait halljuk a kagylóban, legyünk bármilyen messze is a tengertől.
Mitől zúg a tenger a kagylóban?
Volt egy másik közkeletű elmélet, mely szerint egyszerűen a szívdobogásunk, illetve az ereinkben lüktető vért halljuk, amikor egy kagylót a fülünkhöz emelünk. Logikusnak hangzik, hiszen ezt hallhatjuk akkor is, amikor oldalt fekszünk, és fejünket egy párnára hajtjuk. Az elmélet azonban sántít. Szaladgálj, végezz guggolásokat vagy bármilyen testmozgást, melynek hatására a szíved erősebben ver. Ha ezt követően újra a füledre teszed a kagylót, hangosabban kellene hallanod a kagylóból jövő hangot - hiszen a vér is hevesebben lüktet az ereidben -, ám tapasztalni fogod, hogy nem így történik.
Abban felnőttként nagyjából mindenki egyetért, hogy a tengeri kagylók valójában nem adnak ki hangot. A kagyló üreges és ívelt belseje tulajdonképpen elkapja a külvilágból jövő hangokat, egyfajta rezonátorként működik, miután a hang belép a kagyló nyílásán.
Alacsony frekvenciájú háttérzajok
Nem minden hangot erősít fel a kagyló: általában az alacsonyabb frekvenciájú háttérzajokat - a mélyebb, dübörgőbb hangokat hangosítja fel. Ilyen lehet például a szél, a hűtőszekrény zaja, a távolban morajló városi forgalom. Azért hasonlít a kagylóban hallott hang a tenger zúgására, mert az is az alacsony frekvenciájú hangok közé tartozik. Szinte mindig van körülöttünk valamilyen enyhe háttérzaj, melyet a kagyló képes felerősíteni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha sokáig hittél abban, hogy a hullámok zaját hallod a kagylóban, kissé prózai lesz, de kipróbálhatod, hogy tulajdonképpen bármilyen domború tárggyal előidézhető a jelenség. Tégy egy kávéscsészét vagy egyszerűen csak a tenyeredet a füledhez, és nagyjából ugyanezt a morajlást fogod hallani. Persze a kagylónak megvan a sajátos hangulata ehhez a régi játékhoz - néha még tengerillatú is, esetleg homokszemek peregnek ki belőle - így egy percig se mondjuk, hogy mától ne csináld többet.
Olvass tovább: Állatportrék kagylóból
Anna Chan New Yorkban élő ékszerész különböző formájú és színű tengeri kagylókat gyűjtött, majd homokból modellezte az állat alakját, és kidíszítette azt.
Gyönyörű állatportrékat készít tengerparton talált kagylókból: egy hétbe is telhet, míg elkészül egy oroszlán
Anna Chan bármely alkotását örömmel elfogadnánk.
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!
- történelem
- tudomány
Történelmi felfedezés a Mecsekben: évtizedek óta erre vártak a kutatók
- tudomány
- természet