Annyira utálta a mosogatást, hogy inkább feltalálta a mosogatógépet: Josephine Cochrane megváltoztatta a világot

Josephine Cochrane élete nem volt átlagos.

Josephine Cochrane élete
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A mosogatógép napjaink egyik leghasznosabb háztartási eszköze. Amellett, hogy időt és vizet spórolhatunk vele, még attól is megkíméli az embert, hogy az ételmaradékos edények között kelljen matatnia. Nem csoda, hogy az Amerikai Egyesült Államokban már évtizedek óta a konyhák alapkelléke, és ma már Magyarországon is egyre több otthonban megtalálható.

Sokan talán nem is sejtik, hogy egy nő találta fel az első olyan mosogatógépet, amely a vízsugár erejét használja a tisztításra. Josephine Cochrane találmánya 1886-ban kapott szabadalmat, és megváltoztatta a világot. Az amerikai asszonyt a kézi mosogatás kellemetlenségei motiválták arra, hogy előrukkoljon valami jobb módszerrel.

Josephine Cochrane élete

1839. március 8-án született Josephine Garis néven. Jómódú családban nevelkedett, apja építőmérnök volt, az anyai rokonságában pedig már volt feltaláló. 1858-ban hozzáment William Cochrane-hez, aki kereskedőként és politikusként is tevékenykedett, és szintén a tehetősebb réteghez tartozott. A házaspárnak két gyermeke született, és családként is fényűző életet éltek, 1870-ben egy chicagói kastélyba költöztek. Rendszeresen adtak vacsorapartikat, és az egyik ilyen alkalomnak köszönhetjük a mosogatógépet is.

Josephine Cochrane fiatalon és idősebb korában.
Josephine Cochrane fiatalon és idősebb korában.

A parti után a szolgálók elmosogattak, de közben az értékes családi porcelánkészlet néhány darabja kicsorbult. Cochrane-t ez annyira érzékenyen érintette, hogy úgy döntött, talál valami jobb megoldást az edények tisztítására. Egyébként is utálta a mosogatást, és sajnált minden háziasszonyt, akinek ezzel kell töltenie az idejét, ezért gondolkodni kezdett, hogy másokon is segíteni tudjon. Hamarosan meg is alkotta a mai mosogatógépek elődjének tervét. Az 1800-as évek közepén többen is próbálkoztak hasonló ötletekkel, de egyik sem bizonyult működőképesnek, Cochrane elképzelése azonban áttörést hozott.

A sikerhez vezető út azonban rögös volt, számos akadály gördült a tehetséges asszony elé. 1883-ban elhunyt a férje, így a családi vagyon megcsappant, és Cochrane-nek rengeteg adósságot kellett kifizetnie. A gyász mellett ott volt benne a kétségbeesés is, ami ugyancsak arra motiválta, hogy minél előbb sikerre vigye az elképzelését, és szabadalmat szerezzen. Nőként, egy férfi hátszele nélkül akkoriban elképesztően nehéz dolga volt, éveken át dolgozott azért, hogy piacra juttassa a találmányát. Helyzetén a pénz, a technikai tudás és a műszaki háttér hiánya sem javított. Végül megismerkedett George Butters műszerésszel, aki segített megépíteni a mosogatógépet.

Ehhez méréseket végeztek, és helyet alakítottak ki minden edénytípusnak. Egy réz vízmelegítő belsejébe kereket tettek, ebben kaptak helyet az edények. A mosogatószeres víz alulról fröcskölte a mosatlant, miközben a kereket egy motor forgatta. 1885 végén Josephine Cochrane benyújtotta az első szabadalom iránti kérelmét, és közel egy évvel később, 1886-ban meg is kapta azt. Még ebben az évben megalapította Garis-Cochrane Manufacturing Company nevű cégét. Ekkor jött a következő kihívás: az értékesítés. Egyrészt az első mosogatógépek túl sokba kerültek, egy átlagos háziasszony nem engedhette meg magának, hogy ilyesmit vásároljon. Másrészt akkoriban sok háztartásban a körülmények sem voltak alkalmasak egy ilyen gép üzemeltetésére.

A cikk az ajánló után folytatódik

Játssz a Gösserrel!

Vásárolj 2 db Gösser terméket, töltsd fel a kódot a Screvo App-ba és nyerj!

Advertisement

Promóció

Ám hamarosan fizetőképes ügyfelek figyeltek fel a termékre: Cochrane fő megrendelői szállodák és éttermek lettek. Ez elég bevételt hozott ahhoz, hogy cége fennmaradjon. Közben változott a világ, az otthoni konyhák modernebbek lettek, és néhány évvel később már az eredeti célcsoport, a háziasszonyok is könnyebben megengedhettek maguknak egy mosogatógépet. 1898-ban Cochrane egy saját, nagyobb gyárat alapított, melynek igazgatója George Butters lett, és hamarosan az egész kontinensről érkeztek megrendeléseik. Bár vásárlóik jelentős részét továbbra is a vendéglátó egységek tették ki, az üzlet virágzott.

Josephine Cochrane már nem érhette meg, amikor találmánya az 1950-es évek környékén széles körben elterjedt a hétköznapi háztartások körében is. 1913-ban, 74 évesen hunyt el stroke-ban, amit valószínűleg a túlhajszoltság okozott. Cégét 1926-ban felvásárolta a háztartási gépeket gyártó KitchenAid, ma pedig a Whirlpool Corporation része.

Ma is rossz kávét innánk, ha ez a nő nem osztja meg okos ötletét a világgal

Az alábbi vívmányok megváltoztatták a világot, és egytől egyig nők találmányai.

Elolvasom

A kiemelt kép illusztráció. Forrás: Getty Images.

Ezt is szeretjük