Ilyennek látnak minket egy másik galaxisból

Milyen színű valójában a Tejút?

Ezt a speciális árnyalatot látja az, aki egy másik galaxisból néz bennünket.

FeminaShop

Látogass el a
Femina Shopba!

Megnézem
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Milyen lehet a galaxisunk egy másik galaxisból nézve? Az űrkutatókat és csillagászokat régóta foglalkoztatja ez a kérdés, hiszen egy galaxis színe sok adatra enged következtetni, például, hogy milyen idősek az ott található csillagok, és hogy milyen az összetételük - emellett az is izgalmas, hogy milyennek láthatnak minket egy másik galaxisból nézve, amennyiben ott is van élet.

A választ megadni azonban korántsem egyszerű: különösen azért, mert a Föld a galaxis belsejében van, így számunkra képtelenség a Tejutat kívülről szemlélni, másrészt, mert a sűrű por miatt az űrben is csak néhány ezer fényévnyi távolságra látunk el.

Pontosan leírták a színt

A 219. Amerikai Csillagász Közösség Találkozón Newman professzor, a Pittsburghi Egyetem kutatója, valamint tanítványa, Tim Licquia közzétették eredményeiket egy kutatással kapcsolatban, és pontosan leírták, milyen lehet a Tejút színe, ha valaki egy másik galaxisból szemléli azt.

A Tejútról ismert adatokat - például a csillagok összetételét - összevetették egy digitális adatbázis információival, ami több millió más galaxisról tartalmazott adatokat. Hasonlóságokat és eltéréseket kerestek, így végül a Tejutat is sikerült elhelyezni azoknak a galaxisoknak a térképén, amelyeket kívülről is látunk.

Newman az előadáson elmondta, hogy a Tejút színe kívülről nézve fehér, ahogyan azt a legtöbb csillagász korábban is gondolta, de a professzor a pontos árnyalatot is meghatározta:

- Olyan, mint a frissen lehullott tavaszi hó árnyalata, egy órával naplemente előtt, vagy egy órával napfelkelte után. Ha ilyenkor valaki a hóra néz, ugyanazt a fényspektrumot látja, amit egy földönkívüli láthat, ha a galaxisunkra néz.

Ez az árnyalat valahol a hagyományos izzólámpa fénye és a déli napsütés színe között található: mindkettő fehér, ám egészen más spektrumba tartoznak.

De mit árul el ez a felfedezés a csillagászoknak? Vajon a Tejút csak nemrégiben született, vagy már túl van élete virágán?

Érzelmek logikája - Hogyan vannak jelen az érzelmek a logikus gondolkodásban?

A Femina Klub novemberi vendége Dr. Mérő László matematikus, pszichológus lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya az érzelmek és az elme bonyolult viszonyáról beszélget. Körbejárjuk, mit jelent valójában az érzelmi intelligencia, megismerjük az érzelmek szerkezetét, és hogyan alkalmazhatjuk a felismeréseinket mindennapi problémáink megoldásában is.

Pontos részletek az estről itt olvashatók: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2023. november 6. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

- A galaxisunk valahol a két állapot között van - mondta Newman. - A szín alapján, amit találtunk, azt feltételezzük, hogy idővel csökken a születő csillagok száma. A Tejút éppen egy nagyon különleges evolúciós állapotban van.

Ezt is szeretjük