Ilyennek látnak minket egy másik galaxisból
Ezt a speciális árnyalatot látja az, aki egy másik galaxisból néz bennünket.
Milyen lehet a galaxisunk egy másik galaxisból nézve? Az űrkutatókat és csillagászokat régóta foglalkoztatja ez a kérdés, hiszen egy galaxis színe sok adatra enged következtetni, például, hogy milyen idősek az ott található csillagok, és hogy milyen az összetételük - emellett az is izgalmas, hogy milyennek láthatnak minket egy másik galaxisból nézve, amennyiben ott is van élet.
A választ megadni azonban korántsem egyszerű: különösen azért, mert a Föld a galaxis belsejében van, így számunkra képtelenség a Tejutat kívülről szemlélni, másrészt, mert a sűrű por miatt az űrben is csak néhány ezer fényévnyi távolságra látunk el.
Pontosan leírták a színt
A 219. Amerikai Csillagász Közösség Találkozón Newman professzor, a Pittsburghi Egyetem kutatója, valamint tanítványa, Tim Licquia közzétették eredményeiket egy kutatással kapcsolatban, és pontosan leírták, milyen lehet a Tejút színe, ha valaki egy másik galaxisból szemléli azt.
A Tejútról ismert adatokat - például a csillagok összetételét - összevetették egy digitális adatbázis információival, ami több millió más galaxisról tartalmazott adatokat. Hasonlóságokat és eltéréseket kerestek, így végül a Tejutat is sikerült elhelyezni azoknak a galaxisoknak a térképén, amelyeket kívülről is látunk.
Newman az előadáson elmondta, hogy a Tejút színe kívülről nézve fehér, ahogyan azt a legtöbb csillagász korábban is gondolta, de a professzor a pontos árnyalatot is meghatározta:
- Olyan, mint a frissen lehullott tavaszi hó árnyalata, egy órával naplemente előtt, vagy egy órával napfelkelte után. Ha ilyenkor valaki a hóra néz, ugyanazt a fényspektrumot látja, amit egy földönkívüli láthat, ha a galaxisunkra néz.
Ez az árnyalat valahol a hagyományos izzólámpa fénye és a déli napsütés színe között található: mindkettő fehér, ám egészen más spektrumba tartoznak.
De mit árul el ez a felfedezés a csillagászoknak? Vajon a Tejút csak nemrégiben született, vagy már túl van élete virágán?
Anyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?
Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. február 19. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- A galaxisunk valahol a két állapot között van - mondta Newman. - A szín alapján, amit találtunk, azt feltételezzük, hogy idővel csökken a születő csillagok száma. A Tejút éppen egy nagyon különleges evolúciós állapotban van.
OLVASD EL EZT IS!
- világűr
- érdekességek a világból