Ilyen nőnek lenni Észak-Koreában - A mindennapos nemi erőszakban még a rendőrök is részt vesznek
A kormány szerint minden rendben van, a valóság viszont borzasztó részleteket rejt.
Bár az Észak-Koreai Népi Demokratikus Köztársaság (DPRK) hivatalosan azt állítja, hogy elérte a nemek közötti egyenlőséget, az országban élő nők és lányok széles körben tapasztalnak emberi jogi visszaéléseket, szexuális és nemi alapú erőszakot, diszkriminációt, és merev nemi sztereotípiákat.
Ha arról is szívesen olvasnál, hogyan telik egy átlagos hétköznap az országban, kattints ide.
Ilyen nőnek lenni Észak-Koreában
Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) más érdek- és jogvédő csoportokkal párhuzamosan folyamatosan monitorozza az észak-koreai társadalmat a nemzetközi jog és biztonság szempontjából. Jelentéseik azonban nyugtalanító esetekről tanúskodnak. Egy 2018-as dokumentum szerint teljesen természetes és mindennapos dolognak számít az országban, hogy a hatalmi pozíciót betöltő férfiak szexuálisan abuzálják és megerőszakolják a nőket, míg a sértetteknek semmi esélyük panaszt tenni. Ugyanakkor a bántalmazottakat a szégyentől és a társadalmi megbélyegzéstől való félelem is elnémítja.
Ez azzal áll összefüggésben, hogy az észak-koreai társadalom mélyen gyökerező konfuciánus patriarchális értékeket tükröz, ahol a nők társadalmi helyzete alacsonyabb a férfiakénál, és a hírnevük nagymértékben függ a házasság előtti “szexuális tisztaság” fenntartásától és a család férfi tagjainak engedelmességétől. Így a nők és lányok diszkriminációja elfogadott része az észak-koreai mindennapoknak.
A Human Rights Watch több mint száz észak-koreai menekülttel készített interjút, amiből kiderült, hogy az erőszakos cselekmények teljesen átszövik a lakosok életét. A legtöbb embertelenség a piacokon, utcán, ellenőrzési pontokon, vonatokon, katonai bázisokon és börtönökben történik. Az elkövetők pedig, akik gyakran rendőrök, ügyészek, katonák, piaci felügyelők és börtönőrök, büntetlenül végezhetik tovább a dolgukat.
Nők a börtönben
Egy másik, ENSZ-jelentés szerint az észak-koreai hatóságok az őrizetbe vett, politikai okokból elítélt nőket embertelen körülmények között tartják fogva. Az elítélt asszonyokat és lányokat megkínozzák, kényszermunkába fogják, megerőszakolják és éheztetik. Az egykori elítéltek vallomásait összegyűjtő Korea Future jogvédő szervezet beszámolójában azt írja, a helyi szervek a jogtalan kivégzésektől, kényszerabortuszoktól és a tárgyalás nélküli börtönbüntetésektől sem riadnak vissza.
Kim Jiwon, a londoni, szöuli és hágai irodával rendelkező Korea Future egyik kutatója elmondta, több mint ezer kínzás, nemi erőszak vagy embertelen bánásmód esetét tárták fel, illetve száz esetben az élethez való alapvető emberi jog megtagadásával is szembesültek. James Heenan, az ENSZ szöuli emberi jogi irodájának képviselője szerint a testileg és lelkileg sanyargatott menekülteknek fogalmuk sem volt arról, milyen embertelenségben élnek, és milyen alapvető emberi jogokat vontak meg tőlük. Emiatt a számukra nyújtott segítség első lépése az volt, hogy felvilágosították őket, hogy felismerjék, mikor történik velük visszaélés.
Az ENSZ Közgyűlése és Biztonsági Tanácsa folyamatosan azon dolgozik, hogy az észak-koreai kormány felelősségre vonható legyen az emberi jogok megsértéséért. Ideértve a nők és lányok ellen elkövetett szexuális bűncselekményeket, visszaéléseket és az erőszaktevők büntetlenségének megszüntetését.
Légrády Erzsébet elsőként kapott gyógyszerészdiplomát nőként - Ez a 8 nő keményen harcolt az egyenjogúságért
Ezeknek a nőknek hatalmas szerepe volt a magyar történelemben.
Elolvasom(A képek forrása: Getty Images Hungary)
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
OLVASD EL EZT IS!
- történelem
- magyar történelem
Tudod, mikor volt a mohácsi csata? Magyar történelmi évszámok kvíze, melyeket ismerned kell
- történelem
- bill clinton