Így kémkedik utánad a főnököd
Okos kis alkalmazások segítségével ma már minden lépésedet figyelheti a főnök.
A kamerás megfigyelés és a besúgó kolléga viszonylag könnyen leleplezhető módszerei mellett egyre népszerűbbek az egész napos számítógépes tevékenységet ellenőrző kémprogramok, melyek elsőrangú ütőkártyák lehetnek a munkaadód kezében - különösen, ha van mit titkolnod.
Ezek az alkalmazások ma már annyira fejlettek, hogy sokszor gyanútlanul barangolsz, játszol vagy csevegsz anélkül, hogy észrevennéd, minden fű alatt tett lépésedről lenyomat készül a főnököd számára.
Bár nem ildomos munkaidőben mással foglalkozni, a munkáltató részéről csak akkor legális a megfigyelés, ha arról tud az alkalmazott, vagyis a munkaszerződésben rögzítették, de ilyenkor is csak a munkahelyi e-mailekre, illetve az internetforgalom szűrésére terjedhet ki. Ha a következőket tapasztalod, nem árt gyanakodnod.
Ismeretlen ikon a gépen
Ha a főnök nem egy rendszergazda profizmusával telepíti vagy kezeli a kémprogramot, te is rábukkanhatsz: ha új, számodra ismeretlen ikont pillantasz meg a tálcán, vagy gyanús programra bukkansz az éppen futó alkalmazások között, előfordulhat, hogy egy online besúgóval van dolgod. Ilyenkor ellenőrizd a feladatkezelőt, és nézd meg az elérhető programokat. Ha egy elem gyanússá válik, keress rá az interneten, pontosan mit is takar.
Sajnos léteznek olyan digitális megfigyelők is, melyek rögzítenek minden felderítésükre irányuló lépést, mindenesetre szerencséd van, ha legalább azonosítani tudod a kémprogramot - a legtöbb ilyen alkalmazáshoz gyártanak eltávolító programot is. Érdemes minél előbb megszabadulnod tőle, egyes változatok ugyanis észrevétlenül rögzítik a billentyűleütéseket, akár másodpercenként mentik a képernyőképeket, és listázhatják a látogatott weblapokat is.
A kémjelentéseket pedig, attól függően, hogy hogyan lett beállítva, a program e-mailben küldi a kíváncsiskodónak, vagy menti a helyi hálóra. Mindez pedig a tudomásod nélkül illegális.
Windows-bakik és lassú internet
Persze nem kell rögtön kémriadót fújni, ha lassul az internetkapcsolat, esetleg lefagy a gép: ezek a tünetek számtalan más problémára is utalhatnak, de azért légy résen, és a lehetőségek között szerepeljen a nemkívánatos lopakodó kockázata is. Előfordul ugyanis, hogy az egyébként csendes háttérműködésre rendelt kémprogram hibás, ilyenkor pedig blokkolhat vagy lassíthat néhány programot, esetleg bontja az internetkapcsolatot. A legbiztosabb, ha az alapvető vírusirtó mellett rögtön lefuttatsz egy anti-spyware-t is, ami azonnal leleplezi a zavart okozó kémet. Egyes kémprogramok Windows-szolgáltatásként futnak, dokumentumokat, jelszavakat gyűjtenek össze, email-fiókokat törnek fel, és bármilyen személyes jellegű adatodhoz hozzáférnek.
Megváltozik a böngésződ kezdőlapja
Jellemző tünet lehet, hogy az általad beállított netes kezdőlap helyett a böngésző váratlanul egy idegen webhellyel indul csatlakozáskor, de akkor is kezdj gyanakodni, ha az eszköztára új elemekkel gyarapodik, netán teljesen kicserélődik.
Ebben az esetben először keresd az idegent a programok között, használd a beépített eltávolítót, és indítsd újra a gépet. Megeshet, hogy makacs kémmel van dolgod, és a legközelebbi bekapcsolásnál ismét aktív lesz. Ekkor már érdemes bevetned valamelyik kémkereső szoftvert - akár többre is szükséged lehet, mert nem biztos, hogy első nekifutásra sikerül kiirtanod.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Egyre ravaszabbak és ügyesebbek ugyanis a digitális kémek, ráadásul egyre többen veszik igénybe őket. Egy kémprogramhasználatot vizsgáló felmérés arra volt kíváncsi, mennyien éltek már a digitális kémkedés illegális lehetőségével, az eredmény pedig túlszárnyalta a becsléseket: az ESET Magyarország vírusszakértője több mint 30 ezer felhasználót számlált. Az eredetileg a saját gép biztonsága céljából kifejlesztett ellenőrző programok többségéhez hozzá lehet jutni legálisan.
OLVASD EL EZT IS!
- munkahely
- főnök
4 dolog, ami még a főnöknek is tilos
- felmondás
- munkahely
4 durva baki, amit soha ne kövess el felmondáskor
- vita
- kommunikáció