Így előzd meg, hogy ellopják a PIN-kódod: a csalók 3 legújabb módszere
A trükkös PIN-tolvajok egyre találékonyabbak.
Korábban a bankkártyacsalásokat kivédő általános jó tanács kimerült abban, hogy óvd a kártyád az idegen kezektől, és ne tárold a hátlapjára ragasztva a PIN-kódod, a mai visszaélések viszont sokszor olyan profik és komplex módon szervezettek, hogy már nem elegendő, ha a hagyományos módszerek ellen felvértezed magad.
Míg az amatőr tolvaj a kártya és PIN kettősére utazik, addig a profinak elég csupán a kódod és a mágnescsíkon tárolt adat, a plasztiklapot már gyerekjáték megkreálnia. Íme, három módszer, melyet mostanában gyakran vetnek be az adatvadász bűnözők - így védd ki őket!
Árulkodó hőnyomok
A San Diegó-i Egyetem kutatói hívták fel a világ figyelmét a legújabb PIN-kódszerző módszerre, mely hőkamera segítségével egyszerűen képes beazonosítani, ujjaddal mely billentyűket érintetted, ráadásul a sorrend is felderíthető.
Készpénzfelvételkor ugyanis bepötyögve a számsort az ujjak hőnyomot hagynak a billentyűzeten, amelyet beazonosítva a tolvajok pillanatok alatt megszerezhetik a féltve őrzött PIN-t. A kódfejtés esélyeit befolyásolja, milyen erősen nyomod a gombot, de a környezet és saját testhőmérsékleted függvénye is, mennyire járhat sikerrel a hőnyomvétel.
Anyagra vonatkozó vizsgálatokat is végeztek a kutatók, amelyből kiderült, hogy a fém alapú billentyűzeten teljesen hatástalan a kamerás azonosítás, ugyanis itt pár másodpercen belül eltűnnek a hőnyomok, míg a műanyag gombokon tovább kimutathatók.
Bár ebben az esetben is csökkennek az esélyek, minél később hagyod el az automata környékét: gépelés után tíz másodperccel 80%, de másfél percet követően már csak 20% a beazonosítás lehetősége. Te is trükközhetsz, ha pötyögés közben a használt számsoron kívül több gombot is érint az ujjad.
Bankos ál-mailek
Gyakran támadnak interneten a PIN-tolvajok a legkülönbözőbb agyafúrt módszereket alkalmazva. Az egyik ilyen, amikor a kártyádat kibocsátó bank nevében küldenek egy e-mailt, és a hitelesnek tűnő levélben kérik a kártyád adatait, esetleg a netbank-szolgáltatáshoz szükséges belépési adatokat, kódokat.
Előfordul, hogy az üzenet tartalmaz egy, a bankod oldalára mutató linket is, melyre rákattintva persze a csaló által létrehozott és üzemeltetett hamis bankos weboldalra jutsz. Első ránézésre nem láthatsz különbséget, de amikor a felhasználónév és a jelszó bepötyögése után hibaüzenetet kapsz, esetleg problémát észlelve újra kell gépelned az adatokat, kezdhetsz gyanakodni.
Nagy valószínűséggel ugyanis a kártyád adatai épp azokban a percekben vándorolnak át a csalóhoz. Épp ezért, ha használod a netbankot, mindig ügyelj arra, hogy kézzel írj a címsorba, és ne linkről indulj! A hasonló elektronikus leveleket vagy telefonhívásokat pedig mindig fogadd szkepszissel: a PIN-re legfeljebb ATM-nél vagy vásárlásnál lesz szükséged, a bankod nem fogja kérni tőled mailben.
A shopping ára
Az Ebay és az egyéb internetes shoppingpiacok korában egyre többen választják a kényelmes vásárlás ezen alternatíváját. De persze az adathalászok sem restek, és igyekeznek kihasználni minden lehetőséget és kiskaput. Ugyan az Ebay-en működő Pay Pal fizetési rendszer biztonsága miatt nem kell aggódnod, előfordulhat, hogy az eredetihez hasonló álhonlapokat hoznak létre.
Ezeket a legegyszerűbben úgy tudod lefülelni, ha megnézed a honlap biztonsági tanúsítványát. Persze szemfüles alkalmazottak is akadnak, akik hozzáférhetnek a webáruház adatbázisában tárolt kártyaszámokhoz - megfelelő kezekbe juttatva ezek is veszélyesek lehetnek. A legegyszerűbb védekezési mód a netes vásárlások esetében, ha a bankodtól igényelsz egy netkártyát.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ez úgy működik, mint egy elektronikus pénztárca, csak internetes tranzakcióknál érvényes, a visszaélési kockázatot pedig minimálisra csökkenti. A bank a gyanús engedélykéréseket azonnal visszautasítja, ha pedig nem tartasz rajta nagy összeget, csak vásárlás előtt utalsz pénzt a bankszámládról a netkártyádra, egy ellopnivaló fillérhez sem jutnak hozzá a bűnözők.
Ért már ilyen vagy hasonló atrocitás?
OLVASD EL EZT IS!
- vírus
- számítógép
Így lophatják el a PIN-kódod egy perc alatt
- pénz
- hasznos tippek
4 intő jel, hogy ki akarnak rabolni
- pénz
- csalás