Egy hajszálon múlt! Más lenne a történelem, ha jó az idő a csata napján
Az időjárás változásai már évszázadokkal ezelőtt is beleszóltak a dolgok alakulásába.
Az időjárás a mai napig sokszor keresztülhúzza az előre eltervezett programokat. Nem volt ez másként a történelemben sem.
Íme, néhány érdekes eset, amikor teljesen máshogy alakulhattak volna a dolgok, ha az időjárás nem szól közbe.
Napóleon behatol Oroszországba
Napóleon 1812-ben hatszázezer fős sereget toborzott össze, hogy márciusban behatoljon Oroszországba. Elhatározását tovább erősítette, hogy katonái elfoglalták Moszkvát, és kifosztották a várost. Ékszereket, szőrméket, értékeket raboltak, hogy meglepjék vele asszonyaikat, akik otthon várták őket.
Az hideg orosz tél volt az egyetlen dolog, amit Napóleon nem vett figyelembe, ám az szokás szerint lesújtott. Amikor a hadsereg elhagyta a várost, a hőmérséklet mínusz 40 Celsius-fokra csökkent, és számos katonát elvitt a fagyhalál és az éhezés. Emellett egy nap alatt ötvenezer ló pusztult el.
Próbálták menteni a menthetőt, de hiába. A hatszázezres seregből mindössze 150 ezren tértek haza, és ezzel kezdetét vette Napóleon bukása.
Jégverés a francia forradalom előtt
Mivel Franciaország eleve gazdasági válságban szenvedett az adósságok miatt, felmerült, hogy segítenek az amerikai telepeseknek az Anglia elleni háborúban. Ezután jött egy hatalmas tavaszi szárazság, ami miatt az élelmiszerárak elképesztő magasságokba rúgtak. A végső csapás egy erős jégeső formájában érkezett, ami elpusztította a termést, és végképp padlóra küldte a gazdaságot. Ekkor már különösen háborús hangulat, és a nép gyökeres változást akart. Hamarosan kitört a francia forradalom.
A sorsdöntő köd
Mikor George Washington az amerikai hadsereg parancsnoka lett, az igen szegényes körülmények között tengődött: nem voltak önkéntesek, egyenruhák, sőt, gyakran még fegyverek sem. Ezzel szemben a brit hadsereg jól felszerelt volt, és betonbiztos harci erővel rendelkezett. 1776. augusztus 22-én minden esélyük megvolt arra, hogy legyőzzék Washington tábornokot a Long Island-i csatában, ám az időjárás közbeszólt.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Olyan sűrű köd ereszkedett a vidékre, hogy a gyarmati erők visszavonulásra kényszerültek, és a csatát egy másik napra tették. Ha ez nem történik meg, az amerikaiak ma valószínűleg ötórai teát szürcsölnek.
OLVASD EL EZT IS!
- történelem
- izgalom
Magányosan halt meg minden idők legnagyobb nőcsábásza
- időjárás
- előrejelzés