Elképesztő, milyen hosszú nyaka volt ennek a dinónak: egy zsiráf hozzá képest kismiska

Ennek a dinónak durván hosszú nyaka volt.

Elképesztő, milyen hosszú nyaka volt ennek a dinónak: egy zsiráf hozzá képest kismiska
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Napjaink állatvilágának óriásai, az elefántok vagy a zsiráfok a mi magasságunkhoz képest nagyok, ám volt idő, amikor náluk jóval gigászibb állatok jártak-keltek a természetben.

A dinoszauruszok 230 millió évvel korábban bukkantak fel a Föld faunájában, és 65,5 millió évvel ezelőtt haltak ki. 162 millió éve élt fajuk, a Mamenchisaurus sinocanadorum magasan kiemelkedett a többi közül, nyaka ugyanis rendkívül hosszú volt.

A hosszú nyakú dinoszaurusz

A Mamenchisaurus sinocanadorum nyaka 49,5 méter hosszú volt, de fajukon belül is voltak rekorderek. A régészek 2023 tavaszán egy 50 méter hosszú nyakú példány maradványaira leltek.

A Journal of Systematic Palaeontology folyóiratban megjelent tanulmány szerint a Mamenchisaurus 49,5 méter magasan tornyosuló nyaka akkora volt, mint 8 egymásra helyezett zsiráfnyak. Nemhiába, hogy a legmagasabb fák tetejéről fogyasztotta a lombokat.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Sok esetben a leghosszabb nyakak azokhoz a lényekhez tartoztak, amelyek a legkevésbé ismertek a tudomány emberei számára. Ezek csontjai sokszor azért nem maradtak fenn, mert az idő vasfogának harapását kivédő természeti hatásoktól védő talajréteg alig-alig tudta betakarni. Ennek ellenére, teljes nyaki kövületek hiányában a kutatók még mindig képesek vizsgálatokat végezni a hiányos csontokon. Így a Mamenchisaurusról is sok érdekességet derítettek fel: tudják, hogyan élt, evett és lélegzett egy ilyen hosszú nyakkal.

Kezdetben nehezen értették meg, hogy ez a dinoszaurusz hogyan keringtette megfelelő mértékben az oxigént a testében, és hogyan tartotta függőlegesen a giga hosszú nyakát. Egy CT-vizsgálat azonban megállapította, hogy eme dinónak a csigolyái közel 77 százalékban levegőből álltak. Ez azt jelenti, hogy a dinoszaurusz nyakának hossza ellenére viszonylag könnyű lehetett, ezért nem okozott nehézséget a tartása. Úgy tűnik, a természet mindent megold, még egy rekordhosszúságú nyakkal is segít boldogulni. 

Olvass még! Így nézett ki az őshód és az őslajhár

Tudtad, hogy egykor jóval nagyobbak voltak a hódok és a lajhárok? 

Amikor medveméretű hódok járkáltak a földön: a mai állatok gigászi őseit mutatjuk

Elolvasom

(Fotók: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük