Amikor medveméretű hódok járkáltak a földön: a mai állatok gigászi őseit mutatjuk
Nem is gondolnánk, mekkorák voltak eredetileg.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Az 53 éves Carla Bruni stílusa egyszerű, de kifinomultan nőies: az egykori francia first lady szettjeit könnyű lemásolni »
- A francia nők kedvenc frizurája pillanatok alatt elkészül: egyszerű konty, ami nőiessé teszi a megjelenést »
- A 73 éves divattervező ruháin szinte az összes szín szerepel: koalás pulóverét még Diana is viselte »
- Angelina Jolie és Brad Pitt középső lánya jól megnőtt: a 14 éves Shiloh olyan magas, mint az anyja
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- „Napi 1 szexből 8 havonta 1 lett” - Házaspárok vallomása a szexmentes kapcsolatról
Sok ma élő állatról tudni, hogy ősi egyedeinek mérete a maiakéinak többszöröse volt, csupán az évezredek hozadéka, hogy alkalmazkodva a környezet adottságaihoz, egyre kisebbek és kisebbek lettek, míg el nem érték az általunk ismert méretet.
Az ősidőkben hatalmasnak számító állatok közé sorolhatók a hódok, a lajhárok és a tevék is.
Medveméretű hódok
Igazán aranyos állat a hód, de ősével bizonyára senki sem találkozna össze szívesen. Az őshódok mérete változatos volt, legnagyobb egyedeiké egy mai fekete medvéével volt azonos. Ezt a hatalmas fajtát Castorides-nek nevezik. Mintegy 3 méter hosszú, illetve 136 kg volt. Mint a mai hódok is, ezek az állatok is hatalmas, evezőszerű farokkal rendelkeztek, de szakértők szerint még jobb úszók voltak a mai egyedeknél.

Akkor is, mint ma, remek mérnökök voltak. Csodálatos, megkövesedett spirálalagutakat találtak, melyeket ők hagytak hátra maguk után, és amelyeket hatalmas, banánméretű fogaikkal ástak ki. Ilyen alagutak kapcsán vicces helyzet alakult ki archeológuskörökben, amiről korábban mi is írtunk.
Hatalmas őslajhárok
A ma ismert lajhár falombok ölelésében csüngő, lustálkodásról híres állat. Ősei, a földi őslajhárok - Megatherium - viszont négy lábon közlekedtek, és elképesztő méretet öltöttek: mintegy hatméteresek lehettek, mint az fellelt fosszíliákból kiderült, tehát nagyjából akkorák, mint egy kifejlett, hím zsiráf patájától a szarva csúcsáig.

Nemcsak méretüknél és tartásuknál fogva voltak mások. Hátukon, nyakukon és vállrészükön vastagabb bőrréteg lehetett, hasonlóan a tatukhoz, ami az összecsapásokkor védte őket a sérülésektől.

Az óriáslajhárok 4500 éve élhettek a Karib-tenger partjainál. Életmódjukban voltak eltérések egymáshoz képest is. Míg egyes egyedek a szárazföldet részesítették előnyben, mások a víz alá is lemerültek - Thalassocnus -, hogy élelemhez jussanak.
Gigászi őstevék
Ma sem aprócskák, de a 100 ezer évvel ezelőtt élt szíriai tevék a 3,6 méteres magasságot is elérték, ami a mai méretük kétszerese. A szakértők másik elgondolása, hogy a szíriai tevét nem tenyésztették, hanem vadon élhetett, és barangolhatott, ebben azonban nem teljesen biztosak.

A 2000-es évek elején talált szíriai ősteve csontjai az archeológiában átütő leletnek számítottak. Közelében emberi csontokra is leltek, ami arra mutat, hogy valószínűleg ő lehetett a teve elejtője. Nem tudni, hogyan haltak ki ezek a gigászi állatok, de szakértők azt feltételezik, valószínűleg vadászhattak rájuk, és egyszerűen elfogytak.
OLVASD EL EZT IS!

- olaszország
- sziget