Két férfi, aki megszökött Auschwitzból: 200 ezer magyar zsidó életét mentették meg

Czesław Mordowicz és Arnošt Rosin jelentésének fontos szerepe volt abban, hogy leállt a magyar zsidók Auschwitzba deportálása.

A holokauszt magyarországi emléknapja

1944-ben ezen a napon kezdődött a hazai zsidóság gettóba zárása. 2001 óta április 16-án tartjuk a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját. A 21. Század Kiadó a 80. évforduló alkalmából jelentette meg Fred Bleakley Az Auschwitz-jegyzőkönyv című kötetet.

A holokauszt magyarországi emléknapja

1944. június 6-án, mialatt a szövetségesek a D-napon partra szálltak Normandiában, Magyarországról zsidó férfiak, nők és gyerekek ezreit hurcolták zsúfolt marhavagonokban az auschwitz-birkenaui koncentrációs táborba. Czesław (Česlav) Mordowicz, 24 esztendős lengyel zsidó, illetve Arnošt Rosin, 19 éves szlovákiai zsidó május 15-től naponta akár tizenkétezer magyarországi zsidó érkezésének közvetlen szemtanúi voltak. 

Az Auschwitz jegyzokonyv

1944 júniusában sikerült megszökniük Auschwitzból. A lágerekben látottakról a pozsonyi Zsidó Központi Tanács helyi szervezetének tett beszámolójuk megerősítette két korábbi szökevény, Walter Rosenberg (Rudolf Vrba) és Alfréd „Fredo” Wetzler tanúvallomását, valamint a „lengyel őrnagykén” ismert Jerzy Tabeau vallomását.

Mordowicz és Rosin jelentése alátámasztotta, és a figyelem középpontjába állította a két korábbi beszámolót. A nyugati vezetőknek ezt követően már komolyan kellett venniük a táborokban zajló tömeggyilkosságokat, és az adatokkal, melyek beszámoltak róla, mennyi magyar pusztul el, nyomást gyakoroltak a hazai politikai elitre. 

„A háború legkoncentráltabb és legmódszeresebb deportálási és emberirtó programja volt, egy negyvenhat napon át tökéletes olajozottsággal működő mészárszék” - fogalmazott egy történész a magyar holokausztról. 

auschwitz2
Fotó: Profimedia

A magyarországi zsidóság megmaradt tagjainak tömeges deportálása 1944. július 6-án szakadt meg Horthy Miklós magyar államfő parancsára. A magyar vezetés végül visszafordított több mint kétszázezer deportálásra küldött zsidót. Néhány órán múlt, hogy Budapest belvárosából is összegyűjtsék, és Auschwitzba deportálják őket. A Budapest külvárosában élő zsidók számára viszont már késő volt, őket egy-két nappal a határozat elfogadása előtt terelték a vagonokba. A július 7. és 9. között Auschwitzba érkező magyar zsidók túlnyomó többségét egyenesen a gázkamrákba vezényelték. 

„Néhány órán múlt, hogy Budapest belvárosából is összegyűjtsék, és Auschwitzba deportálják őket. Česlav Mordowicz katalizátorszerepet töltött be ennek megakadályozásában” - írja Fred Bleakley Az Auschwitz-jegyzőkönyvben. 

A szerző hosszas kutatások után nem csak történelmi tényekkel és adatokkal szolgál a dokumentumregényben, a kötet egyben Mordowicz története. Hogyan élt családjával a háború kezdete előtt, majd nősült meg, és gondoskodott új családjáról is. Milyen volt az életük a gettóban, az Auschwitzban eltöltött másfél évben, hogyan szöktek meg Rosinnal, számoltak be a rémtettekről, hogyan fogták el és hurcolták vissza Auschwitzba, ahonnan másodszorra is sikerült kijutnia. 

Cikkünk Fred Bleakley Az Auschwitz-jegyzőkönyv című kötete alapján készült.

Csupán ez a 4 kép van a világon, amit egy rab készített Auschwitzban: egy üres fogkrémes tubusban csempészték ki őket

A náci haláltáborokhoz kapcsolódó több millió fénykép közül csak négy ábrázolja az auschwitz-birkenaui gázkamrákban elkövetett tömeggyilkosság tényleges folyamatát.

Elolvasom

Cover-fotó: Profimedia

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük