Hol szabad még rágyújtani? Gyakorlati tudnivalók az új jogszabályokról

Április 1-jétől már büntetnek is, ha tilosban füstölsz.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Európában a negyedikek vagyunk a fogyasztott cigaretták, illetve a dohányosok arányát tekintve, az új szabályozás viszont a nemdohányzók védelme mellett többek között azt is célul tűzte ki, hogy ezt a számot csökkentse.

Január 1-e óta tilos a dohányzás lényegében szinte minden nyilvános zárt helyen, de a szabad levegőn sem akárhol gyújthat rá az ember. Három hónapos türelmi időt kaptak a dohányosok, hogy alkalmazkodjanak az új szabályokhoz, április 1-jétől azonban már bünteti is a hatóság, aki tilosban füstöl. Tudd meg, mikor és hol gyújthatsz rá gond nélkül, és melyek azok a helyek és szituk, amikor jogos a bírság.

Ahol tilos füstölni

Sem zárt, sem nyílt légtérben nem jelölhető ki hivatalosan dohányzóhely közoktatási intézményben, gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézetben, illetve egészségügyi szolgáltatóknál - utóbbinál kivétel a pszichiátriai intézet.

A kijelölt helyek kivételével nem gyújthatsz rá közterületnek minősülő gyalogos aluljárókban, zárt légterű közlekedő összekötő terekben, játszótéren, illetve azok öt méteres körzetében, valamint a közforgalmú vasúti szolgáltatás nyújtására szolgáló létesítményeiben, de a vasúti peronon sem.

Tilos a dohányzás a közösségi közlekedési eszközök megállóiban, illetve ezek öt méteres körzetén belül is.

Plusz ezen felül a helyi önkormányzat rendeletben egyéb közterületet is nemdohányzó közterületnek nyilváníthat, például a parkokat.

Tiltott területnek számítanak cigiszempontból a pályaudvarok, a menetrend szerint közlekedő személyszállító vonatok és a munkahelyek zárt légterű helyiségei is a jövőben. De a kocsmák, éttermek, szórakozóhelyek is idetartoznak.

Csak kijelölt helyen

A munka- és szórakozóhelyeken azonban nem fosztanak meg egészen a dohányzás élvezetétől, ugyanis itt kijelölhetnek nyílt légterű dohányzóhelyet annak, aki nem szeretné nélkülözni a cigit teljesen, aki viszont kórházban vagy iskolában dolgozik, még az udvaron sem gyújthat rá, ott nem jelölhetnek ki dohányzóhelyet.

15 életbevágóan fontos illemszabály

Nézegess képeket!

Elolvasom

A füstölgő egyébként nem lehet közelebb a bejárathoz öt méternél, kivéve a vendéglátó-ipari és szórakozóhelyek esetében: ott kijelölhető öt méteren belül is, ha annál távolabb nem állnak fenn a dohányzóhely kijelölésének feltételei. A közforgalmú intézménynél viszont nyílt helyen is csak úgy jelölhető ki cigihely, ha az a szolgáltatást igénybe vevők útvonalával nem esik egybe.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

A kivételek

Zárt terekben szinte mindenütt megtiltották a cigizést, van azonban néhány kivétel, ahol kijelölhetnek dohányzóhelyeket: továbbra is megengedett a füstölgés például a szállodákban, de csakis szivarszobaként előre engedélyeztetett dohányzóhelyiségben.

Bekerültek a kivételek szűk körébe a pszichiátriai zárt intézmények, a börtönök és a játékkaszinók is - ezeken a helyeken zárt térben is rá lehet gyújtani. Az indoklás szerint előbbiek azért kerülhettek be, mert a bezártság és a pszichiátriai betegségek elviselését könnyebbé teheti a cigaretta.

A jogszabály szerint tilos dohányozni a társasházak közös tulajdonban lévő zárt légterű épületrészeiben, hacsak a házirend, illetve a tulajdonosok négyötödös többsége nem rendelkezik másként.

Mekkora lesz a büntetés?

Ha valakit rajtakapnak, hogy tilosban dohányzik, az 20-50 ezer forint közötti bírságra számíthat. A szórakozóhely üzemeltetője, aki a betartatásért felelős, és az alkalmazott is megütheti a bokáját: őket 100-250 ezer forintra, a helyet működtető céget pedig 1-2,5 millió forintra is büntethetik. Ám abban az esetben megúszhatják a büntetést, ha az alkalmazottak felszólítják a bagóst, hogy oltsa el a cigit vagy menjen ki. A helyszínen kiszabott egészségvédelmi bírság maximum 30 ezer forint lehet, 30 napon túli késedelmes befizetés esetén viszont már 50 ezer forint.

Ezt is szeretjük