Hogyan ül a főnököd? Ezt gondolja valójában!

Behívatott a főnök az irodájába? Nyerő helyzetbe kerülhetsz, ha megfigyeled, milyen pózban ül, és megfejted a testbeszédét!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A nonverbális kommunikáció az egész testre kiterjed, beszélgetőpartnered minden porcikájával üzen és jelez. Az is köztudott, hogy míg a szavak elferdítik az igazságot, a testbeszéd sosem hazudik.

A testbeszéd, vagyis a metakommunikáció minden szónál többet elárul. Nem bízhatod a véletlenre, hogy értsd ezt a nyelvet, megfejtsd rejtett üzenetét. A munkahelyi mindennapokban is csak nyerhetsz vele, ha megtanulsz olvasni kollégáid vagy főnököd arckifejezéséből, gesztusaiból, mozdulataiból vagy épp a testtartásából.

Sokat elárul a főnöködről például, hogy ülés közben milyen pózt vesz fel veled szemben, hogyan helyezkedik el a széken, vagy rakosgatja a lábait. Íme, egy kis segítség, hogy meg tudd fejteni a pozitúrák jelentését.

Szétterpesztett láb

Női főnökök ritkán ülnek ilyen pózban, mivel ez szinte kizárólag férfigesztus, melynek célja egyértelműen a tekintélyszerzés. Jobbára öntudatlan cselekedet, de az üzenete nagyon hatásos. Érdemes megfigyelni a férfikollégákat egymás között, ha egyikük szétterpesztett lábbal ül, előbb-utóbb a többiek is átveszik ezt a testtartást, hogy pozíciójukat megtartsák vagy megerősítsék.
Ha nők jelenlétében veszi fel főnököd ezt a tartást, az igen rosszul veszi ki magát, különösen hivatalos környezetben, mert a nők - szoknyában feszengve - nemigen csinálhatják utána, és ezzel máris alárendelt helyzetbe kerülnek.

Hogyan viselkedj?
Hagyd figyelmen kívül a magamutogatást, csak azért se vedd fel a keresztbe tett karú, védekező pózt! Próbálj meg inkább verbálisan - szellemes megjegyzéssel - fölé kerekedni.

Láb a karfán

Ez a gesztus - melyet szintén inkább férfifőnökök használnak - nem csupán azt üzeni, hogy az illető a sajátjának tekinti a széket, hanem azt is, hogy hanyagul, agresszíven viszonyul a helyzethez.

Jellegzetes és elfogadható póz, ha két barát együtt nevetgél és viccelődik, de irodai vagy hivatalos szituációban megengedhetetlen.

Ha beosztottként mész a főnöködhöz, és az a problémád előadása közben egyszerre csak hátradől a székben, és hanyagul átveti lábát a karfán, az egyértelmű nonverbális jele a közönynek és a teljes érdektelenségnek. Tárgyalási szituációban létfontosságú, hogy elérd, főnököd változtasson a pozitúráján, máskülönben a közönyös és agresszív magatartása veszi át az uralmat, és egyhamar nem jutsz vele dűlőre.

Hogyan viselkedj?
Ügyes csel például elébe tenni valami néznivalót az asztalra, mert akkor főnököd kénytelen lesz előrehajolni, illetve feladni a pozícióját.

Lovaglás a széken

Évszázadokkal ezelőtt pajzzsal védekeztünk a támadás ellen, ma pedig a civilizált ember a keze ügyébe eső tárgyakat használja jelképes fedezéknek, ha fizikai vagy verbális fenyegetés éri. Ha veszélyt észlelsz, ösztönösen behúzódsz valami mögé, az irodában pedig az íróasztalod fedezékébe vagy a szék háttámlája mögé hátrálsz.

Ha főnököd lovaglóülésben ül a széken, épp védekező pozícióban van. Ugyanakkor gyakran megtörténik, hogy - épp a biztonságérzet miatt - agresszív és támadó gesztust vesz fel. A széklovagok többsége domináns típus, aki így igyekszik magához ragadni az irányítást, ha azonban vesztésre áll, visszavonulót fúj a széktámla mögé.

Hogyan viselkedj?
A széklovag lefegyverzésének legegyszerűbb módja, ha felállsz, vagy a háta mögé kerülsz, mert ettől sebezhetőnek érzi majd magát, és kénytelen lesz pozitúrát változtatni.

A csúzli

Ez a testhelyzet nem más, mint a csípőre tett kéz ülő változata, hiszen a könyök itt is fenyegetően kifelé mered, csak a két kéz a fej mögött van. Ez a gesztus is gyakrabban fordul elő férfifőnököknél, mivel ennek a póznak is a többiek megfélemlítése, illetve éberségük kijátszása a célja. Nők szinte soha nem ülnek a csúzlipózban, mert ezzel kirakatba tennék mellüket, és ez főnökként különösen hátrányosan érintené a tekintélyüket.

A magabiztos főnöktípusok, akik tudatában vannak irányító pozíciójuknak, gyakran ülnek így. Ez a gesztus is fertőző, más kollégák is hamar rákaphatnak, ha vezetői pozícióba kerülnek. Főleg olyan vezetők élnek szívesen ezzel a pózzal, akik szeretik a hozzáértésüket fitogtatni. Ez az ülési stílus egyben erősen területbirtokló póz is, főleg, ha négyes számot formázó lábtartással társul. Ha főnököd ezt a gesztuskombinációt veszi fel - a felsőbbrendűségi érzés mámorában -, kötekedő és dirigáló hangot is megüthet.

Hogyan viselkedj?
Nyújts felé valamit, hogy kénytelen legyen elvenni a karját a fejétől. Lépj fel határozottan, vagy, ha módod van rá, folytasd állva a mondandód. Ezzel a szelíd fölé magasodással rászoríthatod, hogy ne próbáljon megfélemlíteni téged.

Starthelyzet

Ha főnököd be akarja rekeszteni a beszélgetést, a tettrekészség gesztusához folyamodik, vagyis előredőlve két tenyerével a két térdére támaszkodik, vagy két kézzel megmarkolja a szék karfáját.

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mindkét pozitúra a futóverseny starthelyzetére emlékeztet, vagyis amolyan vigyázz-kész-rajt pozíció. A tettrekészség póza ugyanakkor nem jelent feltétlenül negatív hozzáállást. Ha döntéshelyzetben a startpóz állsimogatással párosul, valószínű, hogy főnököd hajlandó elfogadni az álláspontod.

Hogyan viselkedj?
Ha megbeszélés közben főnököd felveszi a starthelyzetet, a legjobb lesz, ha átvariálod a mondanivalód, és stratégiát változtatsz!

Egyben pedig befejezettnek is tekinti a témát és magát a beszélgetést. Ha azonban starthelyzetben indulni készül, fészkelődik, vagy összefonja a karját, elutasításra számíthatsz.

Cikkünk megírásában Barbara és Allan Pease A testbeszéd enciklopédiája című könyve segített.

Ezt is szeretjük