Adolf Hitler kedvenc írója volt: a Führer még az orosz frontra is küldött a katonáknak a vadnyugati sztorikból
Karl May, Hitler kedvenc szerzője kalandtörténeteket írt.
Adolf Hitlert sokféleképpen el tudjuk képzelni, de kalandregényt olvasva keveseknek jutna eszébe.
Pedig a hírhedt Führer odavolt ezekért a könyvekért, különösen Karl May, a 19. századi német szerző írásaiért. Olyannyira, hogy még az orosz frontra is küldött a szerző könyveiből.
Hitler kedvenc szerzője, Karl May
Karl May 1842-ben, szegény családban született, annak 14. gyermekeként, ám szerencséjére volt lehetősége tanulni: úgy határozott, hogy tanár lesz.
Bár minden esélye megvolt, hogy példás életet éljen, mégis tévútra jutott: kirúgták, mert gyertyatörmeléket lopott - igaz, azt állította, hogy a lánytestvére karácsonyi ajándékához kell.
Ez a lopás azonban nem az utolsó volt az életében: tanári végzettségét egy zsebóra eltulajdonítása miatt veszítette el. Csalásban is utazott, megjátszotta, hogy hamis pénz után nyomoz, így jutott be házakba, és lopott. Olyan is előfordult, hogy álnéven állatprémeket rendelt, majd zálogba adta őket, hogy bevételre tegyen szert.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Végül írásra adta a fejét. Leghíresebb karaktere az apacs indián főnök, Winnetou volt, és Old Shatterhand, a cowboy, az író saját alteregója.
Ő lett minden idők legsikeresebb, legtöbb könyvet eladó német írója. Rendszerint egyes szám első személyben mesélte el a főszereplő történetét, saját tapasztalataira alapozva, bár az igazi vadnyugatra sosem jutott el. Európában nagyon szerették a könyveit, műveit több mint harminc nyelvre lefordították, és sokat meg is filmesítettek később. 1912-ben hunyt el.
Oktató célzattal küldte a frontra
Hitlert magával ragadta Karl May írói világa, ám nemcsak mint izgalmas olvasmányt, hanem mint tanító jellegű irodalmat is forgatta a köteteit.
Sokan úgy tartják, hogy Hitlert szörnyű cselekedeteiben is inspirálhatták May regényei. A könyvekben az őslakosokat a rezervátumokba kényszerítették, a náci Németországban hasonló sors várt a zsidókra kezdetben.
Állítólag Hitler kifejezetten nagyra tartotta, ahogyan leigázták az indiánokat, és szívesen látott volna hasonlóan könyörtelen taktikát, elvakult eljárásmódot saját katonái részéről is. Éppen ezért még a frontra is küldött a könyvekből, hogy a katonák taktikáját ily módon is továbbképezze, harckedvüket felfokozza. Úgy vélte, Winnetou példát mutat számukra a taktikai finomságok és körültekintés szempontjából.
Az olvasmánycsomagot azután juttatta az Oroszország feletti irányításért harcoló csapatoknak, hogy 1939-ben Belgiumban lezuhant egy csataterveket szállító, náci repülőgép. Hitler sok tisztet elbocsátott figyelmetlensége miatt, és azt állította, hogy ha több Mayt olvastak volna, akkor nem követték volna el a hibát. A rendhagyó továbbképzés következtében náci katonák tömegei olvastak Mayt a fronton.
Ő volt Hitler unokaöccse
Hitler unokaöccse nem félt kekeckedni a diktátor nagybátyjával: megfenyegette, hogy kitereget.
Hitler unokaöccse megfenyegette a Führert, és vakmerő cikket is írt róla: William Patrick Hitler története
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- németország
- történelem