7 kép, amitől libabőrösek lettünk: így készültek a világ leghíresebb épületei

A világ leghíresebb építményei sem készen pottyantak a világra: ritkán látott képeket mutatunk az építkezésekről.

Híres építmények régen
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az ötlettől a tervezésig, és a tervezéstől a kivitelezésig rengeteg munkát és időt igényel egy-egy nagyobb volumenű építmény felhúzása. A képeslapokról és útikönyvekből ismert híres létesítmények is a semmiből indultak: lenyűgöző fotók készültek róluk a kezdetek kezdetén. 

Kár, hogy az olyan ősi épületekről, mint a gízai piramisok, vagy az Angkorvat, nincsenek hasonló képes dokumentációk, azonban a jövő generációi szerencsések: láthatják lépésről lépésre, hogyan húzták fel ezeket az ikonikus objektumokat.

Ritkán látott fotók a kezdetekről

A múlt században készült építmények tartósságát az anyagok magas minőségén túl a munkaerő szakértelme adja. A pontos mérnöki munkával megtervezett hidak, szobrok és tornyok kiállják az idő próbáját, de sajnos a szándékos pusztítással ők sem tudnak szembeszállni. Lenyűgöző fotókat mutatunk.

A World Trade Center az 1970-es években épült. A komplexum egy terrortámadást túlélt 1993-ban, azonban a 2001. szeptember 11-én a 110 emeletes ikertornyok végleg megsemmisültek.
Párizs jelképe, az Eiffel-torony 1889. tavaszán készült el. Bár a második világháborúban majdnem beolvasztották darabjait, hogy fegyvert gyárthassanak belőle, ma a turisták kedvenc úticélja.
A rézből készült Szabadságszobor mérnöki munkáit az a Gustave Eiffel végezte, akihez a párizsi Eiffel-torony köthető. A szobor elkészült fejét már 1878-ban bemutatták, de a teljes remekmű 1884-ben készült el Franciaországban.
A dubaji Burdzs Kalifa megépítése 22 millió munkaórát vett igénybe. A pókliliom alaprajzra épült 828 méteres magasságú felhőkarcoló a világon a legmagasabban található mecsettel, uszodával, szórakozóhellyel és kilátóval is büszkélkedhet.
A Golden Gate híd építését 1933-ban kezdték meg, és 1937-ben fejezték be. Az építkezés során Strauss, a kivitelező védőhálót szereltetett fel, hogy megelőzze az esetleges baleseteket: ez akkoriban Amerikában is újdonság volt.
A Lincoln-emlékmű alapkövét az egykori elnök születésének évfordulóján, 1909. február 9.-én rakták le. A márványból megformázott szobor avatása 1922-ben volt, amin még részt vett Abraham Lincoln akkor még élő fia, Robert Todd Lincoln is.
A Sydney-i Operaház új épületének megépítésére pályázat útján választották ki a befutót: egy dán építész, Jørn Utzon által megálmodott tervet. Ausztrália jelképes épületét 1973-ban avatta fel Erzsébet királynő.

(Képek: Bored Panda.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük