Képeken Hérakleion, az elsüllyedt egyiptomi város: minden idők egyik legkülönlegesebb víz alatti felfedezése volt

Hérakleion elsüllyedt városát 1200 év után fedezték fel a tenger mélyén.

Hérakleion
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Nílus deltatorkolata vidékén, 32 kilométerre az egykori Alexandriától, volt egy egyiptomi város, melyet görög nevén Hérakleionnak, helyi nevén pedig Tonisznak neveztek, az utókor pedig gyakorta Tonisz-Hérakleionként emlegeti. A név nem összekeverendő a Kréta-szigeti Héraklionnal.

Eredetileg néhány, a torkolatnál csatlakozó sziget területén létesítették a várost. Csatornák keresztezték, melyeknek a szállítmányozás miatt volt fontos szerepe. Hérakleion ugyanis fontos kikötővárosként funkcionált. Virágkora a területén talált edényekből és pénzérmékből ítélve a 4-6. századra tehető. Az egykor nyüzsgő települést i. sz. 8-ban érte utol a végzete, ugyanis sorozatos természeti katasztrófák miatt a tenger alá került. Jelenleg 2,5 kilométerre a parttól és 10 méterrel a vízfelszín alatt terül el. 

Képeken a misztikus Hérakleion

Mintegy tíz évvel ezelőtt felfedezték az elsüllyedt várost, ám a mai napig sem tárták fel egészében. Számos hérakleioni tárgyat kiemeltek, és múzeumban állították ki őket. Felfedezése idején számos fotó készült az elsüllyedt városról: ezekből következik most néhány.

Romok, szobrok és számos régészeti különlegesség: Hérakleion városának maradványait 2000-ben fedezte fel Franck Goddio és az IEASM (Európai Tengeralatti Régészeti Intézet).
A várost azelőtt csupán egy-egy korabeli szövegből, például Hérodotosz és Sztrabón tollából ismerték, így megtalálását minden idők egyik legkülönlegesebb víz alatti felfedezésének tartják.
A tenger mélye megannyi szobrot, 64 hajó maradványait, aranyérméket, vésett kőtáblákat és számos kisebb mészkő szarkofágot őrzött, melyekben állati múmiák lehettek.
Használati tárgyakat is találtak odalent, például ezt a lámpást.
Érmék I. Ptolemaiosz képmásával Héraklion városa területéről.
Az elsüllyedt város számos emlékét múzeumokban tárják a kíváncsi közönség elé. Az egyik legérdekesebb lelet Hérakleion sztéléje, amely i. e. 378-362 táján készült.
Hérakleion egykor Egyiptom egyik fő kikötővárosaként funkcionált, e szerepét a 2. században Alexandria vette át.
Az idők során a város tovább gyengült, mivel természeti katasztrófák sora sújtotta: földrengések, cunamik és a tengerszint emelkedése. Talaja iszapossá vált, épületei süllyedni kezdtek. Hérakleion a 8. század végére került víz alá.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük