Gyerekek prostituáltként és rabszolgaként
Közel negyedmilliárd kiskorú gyermek kényszerül arra világszerte, hogy az iskolapad helyett a munkát válassza.
Annak ellenére, hogy 2004-ben közel 150 ország ratifikálta a gyermekmunka felszámolásáról szóló törvényt, a mai napig közel 200 millió gyermek dolgozik világszerte - a Nemzetközi Munkaügyi Hivatal szerint az 5 és 17 év közötti gyerekek közül minden hatodik érintett.
A gyermekmunka elsősorban a fejlődő országokban jelent nagy problémát, ahol a szülők szociális helyzete nem engedi, hogy gyermekük iskolába járhasson, és ezáltal nélkülözzék a munkáját a család fenntartásához - még akkor sem, ha a gyermek drogkereskedelemben vesz rész, vagy éppen prostituáltként foglalkoztatják.
12 éves kor alatt a munkaerőpiacon
A Nemzetközi Munkaügyi Hivatal - International Labour Organization, röviden ILO - minden olyan gyermeket gyermekmunkásnak tekint, aki 12 éves kora előtt kerül be a munkaerőpiacra, 18 éves kor alatt pedig azokat, akik hetente 14 óránál többet dolgoznak. A fejlett országokban a serdülőkorú gyerekek esetében a korhatár 13-14 év körül alakul, míg a fejlődő országokban már egy évvel korábban, 12-13 éves koruk körül kezdhetnek könnyű fizikai munkát végezni a gyermekek.
Bár 2004-ben 148 ország fogadta el a gyermekmunka felszámolásáról szóló törvényt, és az évtized elejétől egyre csökkent a kiskorúak alkalmazása, a gazdasági válság hatására ismét romlott a helyzet.
Becslések szerint világszerte több mint 200 millió gyermek áll munkába annak érdekében, hogy a családjának biztosított legyen az ellátása.
Rabszolgaként, prostituáltként
A gyermekmunka legfőbb oka a szegénység: bár világszerte találni olyan családokat, ahol a gyermekek is kénytelenek munkába állni, elsősorban a szegényebb országok érintettek, így Ázsia és Afrika országai.
A világ gyermekmunkásainak 60%-a előbbiben dolgozik, Afrikában pedig minden hatodik kiskorú kényszerül arra, hogy akár az élete árán is pénzt keressen. A dolgozó gyerekek 70%-a a mezőgazdaságban tevékenykedik, emellett több millió kiskorú dolgozik éhbérért a szexiparban és a drogkereskedelemben. A lánygyermekek rosszul fizetett cselédmunkára kényszerülnek, ahonnan sokszor egyenes út vezet a gyermekkereskedelemhez és a prostitúcióhoz - óvatos becslések szerint közel 8-9 millió kiskorút tartanak rabszolgaként.
Emberi jogi szervezetek szerint Üzbegisztánban minden évben több százezer gyermeket kényszerítenek gyapotszedésre - többek között ilyen gyapot vásárlásával és felhasználásával gyanúsították a svéd H&M üzletláncot. Nagy vihart kavart az amerikai Apple cég 2009-es munkakörülményeit ismertető beszámoló is, melyből számos szabálytalanságra derült fény, többek között arra is, hogy az Apple-nek dolgozó egyik üzemben kiskorú gyermekeket is munkára kényszerítettek.
A tankötelesség megoldás lenne - papíron
A nemzetközi szervezetek, így az ILO, az ENSZ és az UNESCO célja, hogy 2015-ig minden országra kiterjesszék a 14 éves korig tartó kötelező közoktatást - ezzel sikerülne visszaültetni az iskolapadba a munkaerőpiacon jelenleg tevékenykedő több mint 200 millió kiskorút.
Csakhogy mindez egyelőre papíron kivitelezhető csak, hiszen ez az intézkedés az érintett országoknak és a családoknak is jelentős gazdasági hátrányt eredményezne.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hatása ugyanis közel 20 év múlva érződne: ennyi idő kell ahhoz, hogy a gyermekmunka teljes felszámolásába és az iskoláztatásba befektetett tőke megtérüljön, és alapvetően javuljon az elmaradott országok, családok szociális helyzete.
OLVASD EL EZT IS!
- szegénység
- jogok
10 éves prostituáltak és katonák
- éhség
- érdekességek a világból
Alultáplált, éhező gyerekek százezrei hazánkban
- külföld
- terhesség