Mindenki használja, pedig semmit sem ér - Kiderült az igazság a Chrome inkognitó funkciójáról

Szinte mindenki használta már a Google inkognitó funkcióját, pedig sok haszna nincs.

Google inkognitó mód
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sokan használják a Google Chrome inkognitó funkcióját, amikor bizalmas dolgokra szeretnének rákeresni, vagy weboldalt megnyitni. Az internethasználók ezután hátra is dőlnek, mondván, adataik biztonságban vannak. De valóban így van ez?

A legújabb értesülések szerint a Google Chrome inkognitó üzemmódja nem feltétlenül annyira privát, mint amilyennek hisszük.

Az igazság az inkognitó módról

Hatalmas tévedés övezi ugyanis a böngésző ezen funkcióját. Ez ugyanis csak a böngészési előzményekre, személyes adatokra és a munkamenet rögzítésére van hatással, az IP-címet, a tartózkodási helyet és a beazonosításra alkalmas adatokra nem.

GettyImages-1013073926
Fotó: urbazon / Getty Images Hungary

Az ezzel kapcsolatos jogi csaták a Google és a felperes között 2020 óta zajlanak. Míg a cég azt állítja, hogy világosan kommunikálták a felhasználók felé az adatvédelmi irányelveket (amikhez állítása szerint az internetezők hozzá is járultak), addig a felperesek szerint a Google sosem említette, hogy hozzáférnének az említett adatokhoz. 

Mit jelent mindez számunkra?

Noha az inkognitó mód nem követi nyomon az előzményeket, mégis nyilvántartást vezet a felhasználó által készített könyvjelzőkről, tevékenységekről és minden letöltött fájlról. Az inkognitó mód gyakorlatilag így arra jó, hogy elrejtsd webes kereséseidet ugyanazon eszköz felhasználóitól. Mivel a privát Google Chrome ablak csak annyit tesz, hogy megakadályozza a keresési előzmények tárolását a készüléken. Amennyiben viszont azt szeretnéd, hogy az internetszolgáltatód, a hálózat rendszergazdája vagy akár főnököd ne tudja, mit csinálsz online, az inkognitó mód teljesen haszontalan.

Amennyiben valós védelmet szeretnél internetezés közben, ajánlott előfizetni egy VPN-szolgáltatásra, ami valódi privát böngészést biztosít majd. Szintén jó megoldás lehet a reklámblokkoló használata, ami nemcsak a hirdetéseket, hanem a nyomkövetőket is letiltja.

Ez az alapértelmezett beállítás lezabálja a mobilnetet a telefonodon - Az akkumulátor is gyorsabban merül tőle

Ha gyorsan fogy a mobilneted, próbáld ki ezt a beállítást!

Elolvasom

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük