Kikapcsolhatod, hogy a Google lássa, merre vagy: erre használja fel a helyadatokat
A Google alapjáraton folyamatosan rögzíti a helyadatokat, de ezt a funkciót ki is lehet kapcsolni.
A mobiltelefonok már a 20. század óta elengedhetetlen részei az emberek mindennapjainak. A feltalálásuk utáni évtizedek alatt különböző giga tech cégek jöttek létre az online térben használatos eszközeikkel, melyek kezelik a felhasználók adatait. Érdemes tudni arról, hogy miként használja fel például a Google a helyadatokat, és hogy hogyan lehet kikapcsolni ezt a funkciót.
A Google-helyadatok gyűjtésének a kikapcsolása
A helyadatok érzékeny információkat tartalmaznak, amik segítségével szolgáltatók követni tudják, merre járunk, hol tartózkodunk. Bár sokan úgy gondolhatják, hogy ez csak egy apró részletet tár fel, valójában rengeteg dolgot elárulnak az életmódunkról, a szokásainkról, sőt akár az otthonunk vagy munkahelyünk pontos helyéről is. A sok mobilozás egyébként káros a bőrre nézve, ezzel kapcsolatban itt olvashatsz többet.
Hogyan használja fel a Google a helyadatokat?
A Google személyre szabott és hasznosnak vélt szolgáltatásokat nyújt az embereknek a Google-termékek használata közben. Az Idővonal (ami régen a Helyelőzmény nevet viselte) segítségével a felhasználók vissza tudják nézni a korábbi útvonalakat és helyeiket, hogy ne felejtsék el, miket látogattak meg. Ezzel a trükkel rengeteg helyet felszabadíthatsz a telefonodban.
A Google a helyadatok alapján személyre szabottabb keresési találatokat nyújt, relevánsabb hirdetéseket jelenít meg. Például, ha valaki cipőboltot keres a közelben, a Google felhasználja a helyadatokat arra, hogy a közel lévő cipőboltok hirdetéseit jelenítse meg.
Ezenkívül a Google biztonsági okokból is gyűjti a helyadatokat, azaz a fiókok biztonságának megőrzéséhez, mivel így észlelheti a szokatlan tevékenységeket vagy a bejelentkezéseket az új helyekről.
De ezenkívül az anonimizált és összesített helyadatokat felhasználják különböző kutatásokhoz és keresési trendek megjelenítéséhez.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ebből a felsorolásból is jól látszik, hogy valójában még akár hasznos is lehet, hogy rögzíti a helyadatokat a Google, de természetesen ettől függetlenül akadnak olyan felhasználók, akik inkább nem élnének ezzel a funkcióval.
A helyadatok kezelése
Androidos készülékek esetén nyisd meg Beállítások alkalmazást, ami általában egy fogaskerék ikonnal van jelölve. Görgess le, vagy keress rá a "Biztonság és hely" lehetőségre, majd bökj rá. Ha ilyen nem található, akkor "Tartózkodási hely" vagy csak szimplán "Hely" is lehet ennek a menüpontnak a neve.
Ezután kattints a "Helyadatok használata" vagy az "Appok helyelérési engedélyeire", itt be lehet állítani a helyadatok megosztását is a szolgáltatóval, hogy milyen módon engedélyezi a felhasználó. A Helyszolgáltatásoknál pedig a Google Helymeghatározás pontosságát és a Helymegosztást is kezelheted, azaz kikapcsolhatod.
Ha a Google felületén állítanád be, akkor kattints a fiókodnál a "Google fiók kezelése" menüpontra, majd "Adatok és Adatvédelem"-re, és itt látható az "Idővonal", amire ha rákattintasz, ki vagy be tudod kapcsolni. További információkra a Google Support felületén bukkanhatsz.
A Google helyadatok beállításain kívül fontos áttekinteni és kezelni más alkalmazások helyengedélyeit is, amelyek telepítve vannak az eszközödön, ilyenkor egyenként kell beállítani az engedélyeket az alkalmazásoknál.
Ha böngészel, érdemes lehet az inkognitó vagy privát böngészési módot használni. Ez megakadályozza a böngészési előzmények, sütik és webhelyadatok tárolását, ami tovább javíthatja az adatbiztonságod. Ám bizonyos jelszavakat könnyű feltörni, erről bővebben itt olvashatsz.
Ezeket a lépéseket követve kikapcsolhatod, hogy a Google lássa merre vagy, nagyobb kontrollt biztosítva a magánszférád felett.
Ezek az oldalak akkor is elmentik az adataidat, ha nem iratkozol fel: ijesztő dolgot tárt fel egy kutatás
Az adatvédelem kényes téma. Tudtad, hogy az egérmozgásokat és billentyűleütéseket élőben követik egyes webhelyek?
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)