Kipróbálnád az ókori katonák szemtesztjét? Az éjszakai égbolt kémlelésével a látásélesség is tesztelhető
Megnézted már valaha alaposabban a Göncölszekeret?
Az éjszakai eget kémlelve a szakemberek és a lelkes amatőr csillagászok felismerhetnek bizonyos csillagokat és csillagképeket, a Göncölszekeret pedig még azok is kiszúrhatják, akik nem mélyedtek el az égbolt tanulmányozásában.
A Nagy Medve csillagkép hét legfényesebb csillagát képzeletben összekötve könnyen kirajzolódik a jellegzetes forma. A látásélesség persze befolyásolja, hogy ki milyen egyszerűen bukkan rá az éjszakában, éppen ezért a múltban a harcászati alkalmasság felmérésére is használták a Göncölszekeret.
Göncölszekérrel tesztelték a látást az ókorban
Ahogyan napjainkban is, úgy az ókorban is akadtak olyan munkakörök, amelyekhez elengedhetetlen volt a kivételesen éles látás. Így például az íjászként szolgáló, az ellenségre távolról célzó katonák esetében egyáltalán nem volt mindegy, hogy mennyire bízhattak a szemükben.
A római hadseregben, hogy leteszteljék a látásukat, az éjszakai égbolton felbukkanó Göncölszekeret, annak is a rúdját figyeltették meg az újoncokkal. Azokat pedig, akik csak három csillagot tudtak megkülönböztetni rajta, más szolgálattal bízták meg. Bár sokan ma is úgy gondolják, hogy ennyi csillag alkotja a rudat, megfelelő látási viszonyok mellett a sasszeműek középen két fénylő pontot vehetnek ki, a két csillag a Mizar és az Alcor. Az Alcor körülbelül egy félévnyire a Mizaron túl helyezkedik el, szabad szemmel is látható, felismerését a Mizarhoz való közelsége nehezíti. A kettős csillagra gyakran lóként és lovasként hivatkoznak, az Alcornak magyarul is vannak népi megnevezései, a Lovason túl hívják például Béresként, Kisbéresként és Kisbojtárként is. Állítólag a pásztorok ez utóbbi miatt faggatták bojtárjukat félig viccelve, félig a szeme élességét tesztelve, hogy látja-e a cimboráját az égen. Egyes források szerint a múltban a szultánok is használták ezt a látástesztet.
Egyidőben a csillagászok kételkedtek benne, hogy a két csillag gravitációs kapcsolatban áll egymással, azonban napjainkban úgy hiszik, hogy a Mizar valójában négy, az Alcor pedig két csillag egyben, ez azt jelentené, hogy hat csillag jár egy bonyolult gravitációs táncot.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A két csillag megfigyelése ma is próba elé állíthatja a szemet, hogy megkeresd őket, koncentrálj a Göncölszekér rúdjának középső részére. Ha jó a látásod, és nem zavarja semmi - például nagyobb fényszennyezés - a látási viszonyokat, megpillanthatod a fényesen ragyogó Mizart, szorosan mellette pedig a valamelyest halványabb Alcort.
10 kérdéses kvíz az égitestekről
Volt idő, hogy a világ tudósai, így Descartes, Kopernikusz és Galilei is, azon vitatkoztak, hogyan is nézhet ki valójában a Naprendszer, mi kering mi körül, és egyáltalán milyen alakú lehet valójában a Föld. Megfelelő eszközök hiányában nem volt könnyű dolguk, de nagyon sokat tettek a csillagászatért. Milyen alaposak a csillagászattal kapcsolatos ismereteid?
(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!