Rég várt jó hír a gáz áráról: így változik hamarosan

Hosszú idő után végre egy kis jó hír a gázfogyasztóknak.

Csökken a gáz ára
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A földgáz ára Európában újra az orosz-ukrán háború kirobbanása előtti szintre esett vissza - írja a Portfolio.hu. Ez azt jelenti, hogy másfél év után úgy tűnik, lassan fellélegezhetünk.

Tegnap este a holland TTF gáztőzsdén a földgáz megawatt-óránkénti ára 22,7 euró volt. Utoljára 2021 májusában volt ilyen alacsonyan a gázár. A csúcsot 2022 augusztusában érte el, akkor 300 euró felett is járt, azóta viszont meredeken zuhan, csak ebben az évben 29,7 százalékot esett. A lap összeszedte az okokat, amelyek az örömteli hírek hátterében lehetnek.

Emiatt csökken a gáz ára

A földgáz ára az orosz-ukrán háború miatt szökött másfél éve az egekbe. Az Oroszország felől érkező ellátmány mennyisége jelentősen csökkent, közben pedig az európai országok elkezdtek nagy készleteket betárazni arra az esetre, ha az orosz gázcsapokat teljesen elzárnák. A pánik 2022 júliusában hágott a tetőpontjára, innentől azonban elkezdtek lépéseket tenni a helyzet rendezése érdekében.

Európában elkezdtek spórolni a gázzal. Az országok megállapodtak abban, hogy 2022-23 telén 15 százalékkal csökkentik a gázfogyasztásukat. Így a tározók szintje is megnőtt, jelenleg 90 százalékon áll, így nem kell attól félni, hogy egyhamar kifogyunk belőle.

Klímavédelmi szempontból kevésbé örvendetes körülmény az enyhe tél. Idén februártól már tavaszias időnek örülhettünk, bő egy hétig mindennap megdőlt a melegrekord, így fűteni is kevesebbet kellett, nem fogyott annyi gáz.

A legnagyobb félelem az Oroszországból érkező gáz pótlását övezte, ám úgy tűnik, azt is sikerül megoldani. Ma már Oroszország az EU teljes gázimportjának alig 15 százalékát adja, a többi jórészt az USA-ból és Norvégiából érkezik. 

Szintén a gázfogyasztás csökkenését eredményezte a megújuló energiaforrások növekvő népszerűsége. A nyári légkondicionáláshoz például egyre inkább a nap- és a szélenergia biztosítja a szükséges áramot.

Egy negatív körülmény is közrejátszik a jelenségben: ez pedig az ipari termelés visszaesése. A magas gázárak következtében több európai cég is leállt, a nagyvállalatok pedig a termelésüket inkább Ázsiába vagy Amerikába helyezték át. Az európai gazdaság számára ez mindenképp nagy érvágás.

A jó hírek ellenére a gáz ára továbbra is magasabb, mint a háború előtti békeidőkben, de a folyamat mindenképpen okot adhat bizakodásra.

 Kép: Valentyna Yelstova /  Getty Images

Ezt is szeretjük