Itt nézheted meg a szigetet, ami egy tóban van egy szigeten, ami egy tóban van egy szigeten

A furcsa sziget a világ legnagyobb ismert matrjoskaszigete.

Furcsa sziget
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egészen új távlatok nyíltak meg az emberiség előtt, amikor a Google Earth műholdas felvételei bárki számára elérhetővé váltak. A lelkes érdeklődők számos olyan helyet fedeztek fel otthonuk kényelméből, amelyekről addig a szakértőknek sem volt tudomása. Ilyen a világ legnagyobb matrjoskaszigete is, ami egy különleges földrajzi furcsaság.

A névtelen táj ugyanis egy rekurzív sziget, vagyis egy tóban van egy másik szigeten, ami szintén egy sziget tavában található. Nagy valószínűséggel még sosem járt rajta ember, és egészen a 21. század előtt a létezéséről sem tudott senki: a Google Earth képein látta meg egy férfi még 2007-ben, és azóta sem találtak nála nagyobbat a kategóriájában.

A furcsa sziget

A furcsa sziget, amit matrjoskaszigetnek is becéznek, a kanadai Victoria-sziget Nunavut nevű territóriumának területén található. Teljesen érintetlen, kizárólag műholdas felvételek készültek róla, és távol esik a civilizációtól. A hozzá legközelebbi emberek lakta terület a Cambridge Bay nevű település, ami majdnem 150 kilométerre található tőle, és semmilyen út nem vezet oda a félreeső szigetről.

sziget

A harmadrendű szigetet egy Josh Calder nevű férfi fedezte fel még 2007-ben a Google Earthben, miközben a hatalmas Victoria-sziget lakatlan területeit böngészte. A különleges helyet bárki megtekintheti a szolgáltatás weboldalát megnyitva, a 69.793° N, 108.241° W koordinátákat megadva.

Később a sziget bekerült a Guinness-rekordok Könyvébe is, mint a legnagyobb rekurzív sziget. Ugyan a maga nemében tényleg méretesnek számít, valójában szigetviszonylatban egészen kicsi a területe, mindössze 16 187 négyzetméter. A tó, amiben található, csak egy kicsivel nagyobb nála, viszont az a sziget, ahol a tó fekszik, már tekintélyesebb méretű.

A szigeten lévő tóban fekvő szigeten lévő tóban található szigetek létezésének ténye akkor már ismert volt, sőt nem sokkal korábban bukkantak egy hasonló szárazföldre, hasonló körülmények között. A Google Earth 2005-ös indulása után nem sokkal tűnt fel szintén egy kíváncsi amatőrnek, hogy van egy aprócska sziget, ami egy krátertóban található a Fülöp-szigeteki Vulkán-szigeten, a Taal-tóban, ami pedig a Luzon szigeten fekszik.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Több hasonló sziget létezhet

Amíg nem derült fény a kanadai rekurzív sziget létezésére, addig a Fülöp-szigetekit tartották a legnagyobbnak. A szakértők szerint azonban jó esély van rá, hogy bármikor felfedezhetnek egy még nagyobb szigetsorozatot, akár épp a Victoria-szigeten. Az óriási területnek ugyanis számos érintetlen, ismeretlen része létezik, amelyek könnyen rejthetnek még hasonló földrajzi jelenségeket.

Ráadásul a technológia fejlődésével egyre jobb minőségű, nagyobb felbontású és részletesebb műholdas felvételek készülhetnek, így olyan helyek létezésére is fény derülhet, amelyek a kezdeti képeken talán még nem is látszódtak.

Smaragdjegű tó és világító barlang - 10 elképesztő hely a Földön, ami nem tűnik eviláginak

Igen, jól látod, ezek a képződmények tényleg a Földön alakultak ki!

Elolvasom

A kiemelt kép illusztráció, a kanadai Victoria-szigeten készült. Forrás: Getty Images.

Ezt is szeretjük