Forraltbor-túra a város alatt!
Ha igazán hangulatos ünnepi programra vágysz, akkor irány Eger városa!
Az egykori egri érseki pincerendszer az ország hét építészeti csodájának egyike. Ezen a lenyűgöző helyszínen december 25. és január 2. között forralt bor túrát tartanak. A pincerendszer bejárata a Bazilika előtti Eszterházy téren található: a Bazilika lépcsőjének jobb oldalán, a Szt. László szobor alatt.
Forralt bor túra a város alatt
Hazánk egyes tájegységein télvíz idején a forralt bort más - más módon készítették, mindenhol a jellegzetes bort, vagy fűszert használták. Szatmárban a bor alapja az alma volt, így a forralt bort is almaborból - csigerből - készítették. Az Alföldön erős paprikával bolondították meg a bort. Kóstold meg, milyen a Heves megyei!
Négy féle forralt bor az érseki pincerendszerben
A hagyományos pincelátogatást négy féle forralt bor kóstolása egészíti ki, melyet a "Város a város alatt" agyag bögréjéből kóstolgatják a látogatók. Túrákat minden egész órakor indítanak. A előre bejelentkezés ajánlott.
Város a Város Alatt
A török megszállás után, az Egerbe visszatérő Fenessy György püspök már nem akart a várban lakni. A püspökség a polgári városban vásárolt két építési telket és a palota építéséhez szükséges tufa követ az újonnan épülő palota mögötti dombból termelték ki. Ezáltal egyrészt megépült a palota, másrészt kialakult az a hatalmas pincerendszer, ahol a Gyöngyöstől Munkácsig terjedő szőlőterületekről származó borok tizedét, az egyházi adót tárolták.
Ez jó esztendőkben évente 11 - 12 millió bort jelentett. A pincerendszer a Hatvani kaputól a Rác kapuig, közel 4 kilométer hosszan nyúlt el város alatt. A pince legszebb része az oszlopos terem, ahol 7 x 7 pinceág sakktáblaszerűen hálózza be a teret.
Az 1947-es államosítás után a pincét nem használták, állagában megroggyant, életveszélyes lett. A 70-es évek végén vasbeton szerkezettel megerősítették, a menthetetlen és nagyon veszélyes szakaszokat betonnal betömedékelték. Hibát követtek el azonban, hogy nedvesség ellen nem szigetelték az alagutakat, ezáltal mind a mai napig a betonon átszivárog a talajvíz. De így a tufából kimosott mészkőből csodálatos cseppkőszerű mészképződmények alakultak ki a falakon.
Ma a turista Egerben a felszínen a barokk városban gyönyörködhet. A város 2007-ben az Európai Kulturális Főváros verseny révén ebben a pincerendszerben szerette volna bemutatni gazdag történelmi múltját. Bár nem Eger lett a Kulturális Főváros, a tervek azonban nem tűntek el és folynak ez előkészületek a kiállítás megépítésére. A pincét 2007-ben a 7 legismertebb magyar "építészeti csoda" közé választották.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Helyszín: Város a Város alatt - az Egykori Érseki Pincerendszer – Eszterházy tér
Időpont: 2011. december 25. - 2012. január 2.
Jegy: A borkóstolós pincelátogatás ára 1500 forint/fő, mely tartalmaz: 4x1 dl forralt bort, a "Város a város alatt" bögrét és másfél órás pincesétát.
További információk itt!
Képek: www.varosavarosalatt.hu.
OLVASD EL EZT IS!
- bor
- város
Képeken a föld alatti magyar város
- bor
- ital
Fűszeres, illatos forralt bor
- programajánló
- vásár