Mindenki azt hitte, földrengés van, de teljesen más történt, mint amire számítottak

Az emberek érdekes dolgot tapasztalhattak az amerikai Michigan államban.

Ez is csak egy teljesen átlagos estének indult 2018 januárjában, amikor is Ohio, Michigan, Ontario és Kanada lakói szemtanúi lehettek, ahogy egy félelmetes meteorcsík keresztülszeli az égboltot.

Az amerikai Földtani Térképezés - USGS - jelentése alapján helyi idő szerint 20:09-kor Michiganben emberek százai számoltak be a meteoritot kísérő hangos robbanásról, melybe még a föld is beleremegett. A földmozgásszerű moraj ugyanakkor a Nemzeti Földrengés Információs központ - NEIC - jelentése szerint valójában nem földrengés volt, hanem egy, a Föld felett elsuhanó meteor erőteljes zaja.

Nem minden földrengés, ami annak látszik

John Bellini, a coloradói NEIC geofizikusa szerint teljesen rendjén van, hogy az emberek mennydörgésként érzékelték a jelenséget, melyet még a szeizmográfok is rögzítettek. Bellini hozzátette, hogy ennek ellenére gyakran megesik, hogy a műszereik olyan rezgéseket is érzékelnek, melyeket valójában nem földrengés okozott: zivatarokat, építkezések zajait, sőt, alkalmanként a főúton elhaladó teherautókat is ekképpen észlelhetik.

Ebben az esetben a meteor zaja rendkívül gyenge, mindössze 2-es erősségű földrengésnek számított, az viszont a szakemberek előtt máig rejtély, mekkora energia lakozhatott a meteor belsejében, miközben átrepült felettük. Bellini szerint ebben sincsen semmi meglepő, elvégre a szeizmográfok nem arra lettek kitalálva, hogy bemérjék a légmozgás erejét.

"Ha őszinte akarok lenni, nem is értem, miért kellett ennek ekkora feneket keríteni" - viccelődött Bellini. "Noha ez nem volt igazi földrengés, mostanáig 330 bejelentés érkezett a USGS-hez, az emberek pedig úton-útfélen kérdezgetik egymástól: 'te is hallottad'?"

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Mindenesetre érthető a lakosok reakciója, már csak azért is, mert a földrengések meglehetősen ritkák Michiganben. A USGS 1973 óta mindössze négy esetet regisztrált: egy 3,5-ös erősségűt 1994-ben, egy 2,5-ös erősségűt 2010-ben, valamint egy 3,3-as és 4,2-es erősségűt 2015-ben.

2015-ben és 2016-ben az előbbieken kívül regisztráltak egy 2,5-ös és egy 2,7-es erősségű földrengést, bár a kiváltó ok mindkét esetben bányászati robbantás volt. Az USGS adatai szerint hasonló eset történt 2013. február 15-én, amikor a Cseljabinszk-meteor becsapódása 4,2-es erősséggel rázta meg Oroszországot.

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük