2 hónapon belül a Földnek ütközhet egy kínai űrállomás: elvesztették felette az irányítást

Február vége és április között várható a becsapódás, de még nem tudják, a bolygó melyik részén.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

2016-ban Kína elvesztette az irányítást első űrállomása, a Tiangong-1 fölött. Az Aerospace Corporation nonprofit kutatócsoport számításai szerint az objektum idén március közepén lép majd be a Föld atmoszférájába, ahol el is kellene égnie. 

A 8,5 tonnás űrállomás néhány darabja viszont valószínűleg ép marad, és elérheti a földfelszínt. Nem sokkal azután, hogy a Tiangong-1 megérkezik bolygónk légkörébe, felrobban, és égő törmelékként zuhan majd le.

Mi fog történni?

Az Aerospace Corporation szerint az űrállomás március közepe táján érkezik, de ennél pontosabbat nem tudnak megjósolni. Ez az időintervallum két héttel rövidülhet vagy hosszabbodhat, így február vége és április hónap között történik majd meg a becsapódás. 

Az extrém forróságnak és nyomásnak köszönhetően a szerkezet fel fog robbanni, így minden bizonnyal javarészt megsemmisül majd, de nem lehet tudni, hogy ép maradványai becsapódnak-e, és pontosan hova. A szakértők elképzelhetőnek tartják, hogy egyes felszerelések és fémtörmelékek vizet vagy földet érnek, mivel az űrhajón sok szerkezet több védőréteggel van borítva - úgy kell elképzelni, mint a hagyma rétegeit -, melyek megvédhetik ezeket a robbanástól.

- Az a helyzet, hogy az űrállomások belsejében rengeteg minden van. Az atmoszféra extrém magas hője és a nyomás valószínűleg csak leszakítja ezeket a védőrétegeket. Ha valamin több védőréteg marad meg a robbanás következtében, a hőenergia nem lesz elég, hogy az egész felégjen, így becsapódhat a földbe - mondta el Bill Ailor űrmérnök a Business Insidernek.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Ilyen lesz a becsapódás

A tudósok arra számítanak, hogy a Tiangong-1 felrobbanása után a megmaradt darabok majd az óceánban landolnak, mivel a Föld 71%-át víz borítja. Tehát nem sok esélyt tulajdonítanak annak, hogy lakott területre zuhannak az űrállomás maradványai. A NASA szerint csak egyszer történt személyi sérülés hasonló okból, Oklahomában, és, ha ezúttal valaki vagy valamilyen tárgybeli érték megsérül az űrállomás miatt, Kína felelőssége lesz, hogy megtérítse a kárt.

Ha valaki olyan szerencsés, hogy szemtanúja lehet az űrállomás földi légkörbe való belépésének, az valószínűleg valami hasonlót fog látni:

Ez az Európai Űrügynökség 14 tonnás űrhajója, mely az ISS űrállomás járulékos kiegészítője volt. 

Ezt is szeretjük