Gyógymódnak hitték, pedig rengetegen haltak meg miatta - A flebotómiát kétezer évig alkalmazta az orvostudomány

Az érvágást, vagyis a flebotómiát még a borbélyok is felvették a szolgáltatásaik közé.

A flebotómia mint gyógymód
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A flebotómiát kétezer évig alkalmazta az orvostudomány a különböző betegségek kezelésére, ám a legtöbb esetben hatástalan volt. Az érvágásos módszerben a betegek nagy része annyira elgyengült, hogy bele is halt. 

A flebotómiát kétezer évig alkalmazta az orvostudomány 

Az érvágást vagy más néven flebotómiát elsőként Galénosz ókori görög orvos idejében alkalmazták a második században. A gyógyító azt tanította, hogy a vér az elfogyasztott ételek terméke az emberi szervezetben, ami a gyomor által válik folyékonnyá, majd a májban alakul át vérré. A felfogása szerint az emberekben néha fölöslegesen sok vér termelődik, ami betegségeket okozhat. A gyógyulás pedig csak úgy valósulhat meg, ha a testet megszabadítják a fölösleges folyadéktól.

GettyImages-92831105
Fotó: Photos.com / Getty Images Hungary

Galenus dogmája csaknem kétezer évig volt iránymutató az orvostudomány számára, ez idő alatt úgy tartották és úgy is tanították, hogy az ér megcsapolása és a fölösleges vér kiengedése a testből szinte minden betegség ellen használ. A flebotómia a 19. századig maradt az orvoslás egyik alapvető eszköze. Ha arra is kíváncsi vagy, milyen súlyos betegség gyógymódját találhatták meg magyar kutatók, ide kattintva elolvashatod.

Hajvágás után érvágás

Az eljárás amellett, hogy az esetek nagy részében teljesen hatástalan volt, függősséggé fejlődött, a súlyos vérveszteségek miatt pedig a betegek könnyen bele is halhattak. A középkori orvosok ennek ellenére szinte mindenre ebben látták a megoldást, a módszer pedig olyannyira elterjedt, hogy a borbélyok a hajvágás és a szakálligazítás mellé az érvágást is felvették a szolgáltatásaik közé. Az orvostörténészek szerint még a hagyományos angol borbélycégér is ebből ered, ugyanis a szakemberek ezzel hirdették, hogy az érvágás mesterségéhez is értenek. 

GettyImages-1460561110
Fotó: Busà Photography / Getty Images Hungary

A rúd jelképezi azt, amit a pácienseknek kellett megszorítaniuk ahhoz, hogy kidudorodjanak az ereik, a rézlabda pedig az edényt, amibe a vért eresztették. A piros és fehér csíkok a véres kötéseket képviselik, amiket alig kimosva akasztottak ki az üzletek elé száradni. 

Ezeken a testrészeken végeztek érvágást

A 16. században élt német orvos, Hans von Gersdorff 41 olyan pontot nevezett meg a testen, ahol flebotómiát hajtottak végre gyógyászati célból. Ezek közzé tartozott a homlok, a nyak, a kar, a csukló, a comb, sőt a nemi szervek vénái is. Orrvérzés esetén a térd mögötti eret lékelték meg, a 17. században viszont már a könyökhajlat vénái is népszerűek voltak. Mint azt a Kultúrorvostan című lap írja, az érvágásnak megvolt az alkalmas ideje is, ami a holdfázisokhoz igazodott. Úgy tartották, hogy a Hold változásainak harmadik negyedében helyes csak eret vágni, mert akkor a reumatikus folyadékok kevésbé szaporodnak meg és terülnek szét a testben”. 

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A flebotómiát a 18. században már nemcsak gyógyításra, hanem megelőzésre is használták. Ekkor jellemzően a tavaszi megújulás és újjászületés jegyében vágtak eret, majd egyre többen fordultak a nadályozás módszeréhez. Az orvosok és a borbélyok piócákkal kezdték helyettesíteni, amihez leginkább Magyarországról exportálták milliószámra a gyűrűsférgeket más nyugat-európai országokba.

Tudtad, hogy az univerzumnak is van szaga? A 10 legbizarrabb illat, amit valószínűleg még te sem éreztél

Ezeknek a szokatlan dolgoknak mind-mind jellegzetes illata van - még ha nem is érezted őket sohasem.

Elolvasom

(A képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük