Ennyien számíthatnak fizetésemelésre idén - Munkáltatókat kérdeztek meg 2024-es terveikről

A Randstad nyilvánosságra hozta felmérésének bizonyos részleteit, amiben béremelési terveikről, a home office-ról és tapasztalataikról kérdezték a munkáltatókat.

Fizetésemelés felmérés
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Randstad toborzási ügynökség több mint 350 különböző iparágban tevékenykedő felsővezetőt kérdezett meg 2023-as tapasztalataikról és 2024-es terveikről.

A Randstad felméréséből kiderült, milyen szintű béremelést kaptak tavaly a munkavállalók, és mire készülhetnek idén. A fizetések mellett a home office témája is előkerült, hiszen ebben is komoly változások történtek az elmúlt évek során.

Ennyi fizetésemelésre számíthatnak

A tavalyi magas infláció miatt a cégek 2023-ban nagy béremeléseket terveztek, és ezt véghez is vitték. A vállalatok 48 százaléka emelte 11-15 százalékkal a fizetéseket, 16-20 százalékos emelést 3 százalékkal többen hajtottak végre, mint terveztek, és azok aránya is nőtt 3 százalékkal 4 százalékra, akik több mint 20 százalékkal emeltek. 

GettyImages-83542193
Fotó: Oli Scarff / Getty Images Hungary

A cégek így meglehetősen biztosak abban, hogy piaci értéknek megfelelően vagy afelett fizetnek az alkalmazottaknak - a megkérdezettek 82 százaléka gondolja így. Baja Sándor, a Randstad Hungary ügyvezetője szerint a legnagyobb kihívást a fiatal, új munkavállalók bérigénye jelenti.

A felmérésből kiderül, a munkáltatók 97 százaléka idén is tervez fizetésemelést adni dolgozóinak. A vállalatok 56 százaléka 6-10, 30 százaléka 11-15, 4 százaléka pedig 16-20 százalékos emelést tervez. Utóbbiak aránya a szállítmányozás-logisztika, a HORECA, valamint az pénzügyi szektorban a legmagasabb. A fizetésemelés aránya eltér a munkavállalók vágyaitól: nagy részük ugyanis 10-20 százalékos bérnövekedést vár. 

Ezek a legfontosabb szempontok

A vállalatok tisztában vannak azzal, hogy a versenyképes fizetés és az egyéb juttatások tesznek egy munkahelyet vonzóvá. De mit gondolnak erről a dolgozók?

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A munkavállalók 94 százaléka valóban az anyagi juttatásokat sorolja elsőnek, ezt követi 73 százalékkal a rugalmas munkaidő, majd 72 százalékkal a munka-magánélet egyensúlyának biztosítása. A HR-esek szerint a munkavállalók 86 százaléka azért mond fel, mert máshol jobb ajánlattal várják, 49 százalékuk pedig az előrelépési lehetőséget hiányolja.

A home office is sokat változott, a legjellemzőbb a heti 2-3 nap távmunka. A felmérésből kiderült, a dolgozók többet dolgoznak irodából, mint 2022-ben. A cégek 17 százaléka ad heti három nap home office-t, 19 százalékuk pedig elvárja, hogy minimum egy napot az irodában töltsön a dolgozó.

Nagy változás jön a magyar boltokban: ezt figyeld majd a polcokon

Új, kötelező tájékoztatást vezet be a kormány.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük