Jobban élnek a fiatalok, mint a szüleik, mégsem nyugodtak - Érdekes a felmérés eredménye

Pénzügyileg tudatosabbak, de aggódnak az anyagi helyzetük miatt a fiatalok.

Fiatalok pénzügyi tudatossága
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Tudatosabban próbálják intézni pénzügyeiket a magyar fiatalok, de sokan érzik úgy, hogy elvesztik az irányítást a kiadásaik felett, és elégedetlenek az anyagi helyzetükkel - derült ki az Intrum felméréséből.

A 18-30-as korosztály gazdasági ismereteiről, pénzügyekkel kapcsolatos hozzáállásáról ellentmondásos vélemények fogalmazódnak meg. Az fiatalokkal kapcsolatban ma is él az a sztereotípia, hogy felelőtlenül szórják a pénzt szórakozásra vagy divatos árucikkekre, ezzel szemben a pénzügyi elemzők arról számolnak be, hogy az Y és Z generáció fegyelmezettebben teszi félre a hónap végén megmaradt pénzét, mint az idősebbek.

A fiatalok tudatosabbak, mint az idősebbek

- Tapasztalataink szerint az Y és Z generáció tagjai szeretnék jobban kézben tartani a pénzügyeiket, és nyitottak arra, hogy új gazdasági ismereteket tanuljanak - fogalmazott Felfalusi Péter, az Intrum magyarországi ügyvezetője. A cég legutóbbi, 2018-ban készült, lakossági pénzügyekről szóló jelentése arra utal, hogy a 18-34 év közötti korosztály sok szempontból tudatosabban áll hozzá a pénzügyekhez, mint az idősebb generációk.

grafikon

A felmérés szerint Magyarországon a 18 és 24 év közöttiek 61%-a, a 25 és 34 év közötti korcsoportnak pedig 71%-a minden hónapban igyekszik félretenni valamekkora összeget. 2017-hez képest ráadásul még nőtt is a 34 év alattiak között azok aránya, akik fontosnak tartják a takarékoskodást. A képet árnyalja, hogy a fiatalok többsége nem fekteti be a megtakarított pénzét, csak készpénzben vagy bankfiókban tartja. Ebből a szempontból jelentősen le vagyunk maradva a többi európai országtól.

Optimisták, de elégedetlenek

A fiatal korosztály praktikusan áll a hitelezéshez is: miközben nyitottabbak arra, hogy kölcsönből finanszírozzanak bizonyos kiadásokat, kisebb hajlandósággal használnak hitelkártyát, hiszen annak kamata jóval magasabb, mint a banki hiteleké. Az Y és Z generációk tagjai ugyanakkor ellentmondásosan viszonyulnak saját anyagi helyzetükhöz.

Egyrészt kimondottan optimisták: a magyar fiatalok csaknem fele - 48%-a - úgy gondolja, az anyagi helyzete jelenleg jobb, vagy legalábbis a jövőben jobb lesz, mint a szüleié volt. Ennek ellenére elégedetlenebbek saját anyagi helyzetükkel, mint az idősebbek: a 25 év alattiak 46%-a azt válaszolta a felmérésen, hogy nincs elég pénze a méltóságteljes életszínvonalhoz.

Ez az európai átlaghoz képest, ahol a 25 év alattiaknak csak 31%-a válaszolta azt, hogy igazán elégedetlen az életkörülményeivel, jóval negatívabb képet fest a magyar fiatalok anyagi helyzetéről. Annak ellenére, hogy láthatóan nagyobb figyelmet fektetnek a pénzük menedzselésére, jelentős részük nem tartja elegendőnek pénzügyi tudását, lehetőségeit. A 18-24 éves korosztály 27%-a úgy érzi, nem tudja kellően kézben tartani a pénzügyeit.

Szomjazzák a pénzügyi tudást a fiatalok

- Bár a fiatalok fontosnak tartják, hogy saját maguknak teremtsenek anyagi biztonságot, azt látjuk, hogy sokan nem tudják, pontosan hogyan is valósíthatják meg ezt. Látható igény mutatkozik a diákok körében a mostaninál részletesebb pénzügyi oktatásra a középiskolákban - mondta Felfalusi Péter. - Szeptemberben épp ezért hirdetjük meg immár harmadik alkalommal a középiskolásoknak szóló Zsebpénzügyes vetélkedőnket.

Ennek során a diákok új gazdasági ismeretekre tehetnek szert, és próbára tehetik a tudásukat. A versennyel célunk az is, hogy felhívjuk a figyelmet a tudatos pénzügyi tervezés fontosságára, és hogy úgynevezett pénzügyi nagyköveteket neveljünk, akik kortársaikat tudják utána segíteni egy tudatosabb jövőtervezésben - ismertette.

Fotók: Getty Images

Tényleg a mesterséges intelligencia irányít mindent 20 év múlva?

Ha kíváncsi vagy, hogyan formálja át a mesterséges intelligencia az életünket mindezt könnyed, szórakoztató és közérthető módon megközelítve, akkor gyere el előadásunkra, ahol Szily Nóra vendége Rab Árpád trend- és jövőkutató lesz. Az előadás során kiderül, milyen szerepe van a mesterséges intelligenciának a mindennapjainkban, és hogyan alakíthatja a jövőnket. Gyere el, és tudd meg, mit hoz a jövő!

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. október 24. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Így foghatsz meg 10 ezer forintot havonta

Néhány egyszerű vásárlási tipp sokat segíthet, hogy a hónap végére ne maradjon üresen a pénztárcád. Mutatjuk, hogyan takarékoskodhatsz egyszerűen, megszorítások nélkül.

Így foghatsz meg 10 ezer forintot havonta: néhány egyszerű trükkel nem lesz rémálom a hónap vége

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük