Ezért van külön női és külön férfibicikli: banális az oka

A férfi- és női bicikli közti különbségnek praktikus oka volt.

Férfi- és női bicikli
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mára teljesen természetes a férfi- és női biciklik jelenléte az utakon, talán a legtöbben nem is tulajdonítanak jelentőséget annak, hogy milyen típusú kerékpárokat látnak. A férfibicikli váza általában háromszög vagy trapéz alakú, oldalai egyenesek, és egyikük egészen magasan van. A női biciklik vázát pedig sokkal lejjebb helyezték el, és íves formában alakították ki.

Valószínűleg mindenki látott már mindkettőre példát, de abba talán kevesen gondolnak bele, hogy miért lett ez így, és miért van külön bicikli nőknek és férfiaknak. A válasz a történelemben keresendő, és ma már nem pontosan amiatt van forgalomban mindkét típus, amiért a női bicikli eredetileg létrejött.

Férfi- és női bicikli

1885-ig nem létezett külön férfi- és női bicikli: egy típust használt mindenki, aminek elöl egy nagy kereke volt. Akkoriban csak a férfiak kerékpározhattak egyedül, a nők legfeljebb három-négy kerekű járműveket használhattak, vagy tandemben mehettek egy férfival. 1885-ben piacra dobták az úgynevezett biztonsági kerékpárt, ami hasonló volt a mai darabokhoz. A washingtoni William Elliot Smith már 1884 óta gondolkodott a női kerékpár megépítésén, mert gyakran kerekezett feleségével. Így be is szerzett egyet az új modellből házastársa számára, ám az igen kényelmetlennek bizonyult a nő számára.

Szoknyája ugyanis felszálláskor és haladás közben is folyton beakadt a felső keresztvázba. Mivel az még elképzelhetetlenebb lett volna, hogy egy nő nadrágot viseljen, mint hogy egyedül biciklizzen, Smith gondolkodni kezdett a megoldáson, és kipattant a fejéből az alacsony, ívelt váz ötlete. Társával, Edward Baltzey-val céget alapítottak, majd tökéletesítették a terveket, elkezdték a kivitelezést, és 1888-ra előrukkoltak a ma is ismert női biciklik elődjével.

Az általuk létrehozott darab ötvözte az új vázszerkezetet a korábbi biztonsági kerékpárok tulajdonságaival, mint az alacsonyabb méret, a keskenyebb kormány és az egyforma méretű kerekek. Az 1800-as években valamiért az a tévképzet volt az elterjedt, hogy a nők nem képesek egyensúlyozni a kicsi és nagyobb kerékkel is ellátott járműveken. Az egész szerkezetet pedig azért vették kisebbre a szokásosnál, hogy igazodjon a nők termetéhez, mely általában a férfiakénál kisebb, vállaik keskenyebbek.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A találmány sikert aratott, és bár eleinte sok volt a rosszalló, megbotránkozó tekintet, a kerékpározás lassan egészen elterjedt a nők körében is. Egyes források szerint Smith biciklijének piacra dobása előtt egy évvel már egy angol feltaláló, Dan Albone is tervezett hasonló eszközt, de végül nem tanított meg egyetlen hölgyet sem a használatára, a bicikli a nevével fémjelezve így nem is került be a köztudatba.

Ma már nem kötelező szoknyát viselni, a biciklik kínálata óriási, rengetegféle modell közül válogathatnak az érdeklődők, de a férfi- és női váz most is megmaradt. Persze bárki vehet magának bármilyen kerékpárt, ami megfelel az igényeinek, de mégis vannak alapvető különbségek a két típus között, ami a biológiai nemek közti geometriai eltérésekhez igazodik. A mai női bicikliken is megmaradt a keskenyebb kormány, a rövidebb váz, a kisebb méret, de már jellemzően a nyereg is más, ami igazodik a célcsoport anatómiájához.

Sokáig erkölcstelennek számított ez a mindennapi ruhadarab - Megszólták a lányokat, akik hordták

Alig száz éve hordjuk ezt az alapvető ruhadarabot.

Elolvasom

Fotók: Getty Images

Ezt is szeretjük