Nem várt meglepetést hozott a márciusi tél: legalább valami jó is van benne
Feketetorkú szürkebegyet figyeltek meg Magyarországon, amire korábban még sosem volt példa.


- Opál nyaklánctól reméltek szőke hajfürtöket a középkori nők: 6 megdöbbentő szépségápolási szokás a múltból »
- Ez a nő nem eltünteti, hanem színes sminkkel hangsúlyozza a szem alatti karikákat: szerinte ez a legújabb trend »
- Madonna lánya szőrös hónaljjal és tűzvörös hajjal vágta szexi pózokba magát: a 24 éves Lourdes garancia az ütős reklámra »
- Kvíz: mennyire ismered Európa városait? Teszteld földrajzi tudásodat!
- A Dallas Pamelája a plasztikai beavatkozásai után: a 71 éves Victoria Principal friss fotókon
- Ő a 18 éves Gáspár Virág párja: bombázóvá fogyott Krisztián mellett
- "Lehet, hogy szűk lesz egy kicsit, de a férje majd bejáratja" - Magyar nők megrázó vallomásai a férjöltésről
- 10 kérdéses törikvíz az ötödikes tananyagból: tudod, mikor kötötték a vérszerződést?
A visszatérő fagyos, havas időnek köszönhetően figyeltek meg a madarászok egy Magyarországon még nem látott ázsiai madárfajt, a feketetorkú szürkebegyet. Kisújszálláson, a saját etetőjén vette észre Pabar Zoltán madármegfigyelő a szokatlan tollazatú madarat március 19-én. A feketetorkú szürkebeggyel Magyarország madárfaunája így már 417 madárfajt tartalmaz - közölte a Magyar Madártani Egyesület az MTI-vel.
A szürkebegyek veréb méretű, elsősorban a talajon és a sűrű aljnövényzetben, a bokrok ágai között mozgó, rejtőzködő életmódot folytató madarak. Magyarországon a csoport egyetlen tagja, az erdei szürkebegy fészkel, mely gyakori őszi és tavaszi átvonuló, illetve kisszámú áttelelő. A magashegységek sziklakibúvásos élőhelyein költő havasi szürkebegy néhány példánya évről évre Magyarországra érkezik telelni a sziklás hegyvidéki területekre, a kőbányákba és a várakhoz.

A szibériai és a feketetorkú szürkebegy azonban nagyon ritka látogató Európában. 2016-2017 őszén és telén szibériaiszürkebegy-invázió volt a kontinensen, aminek köszönhetően Magyarországon, a Szentendrei-szigeten is előkerült egy példány. Rokona, a most távcső elé került feketetorkú szürkebegy Európa és Ázsia határán, az Urál-hegységben, valamint Kirgizisztán, Kazahsztán és Kína határvidékén, a Tiensan-hegységben költ.
Ajánló ID:
A cikk a hirdetés után folytatódik: igen
Az északi, vonuló állományok Észak-Kazahsztántól Afganisztánon át Nepálig telelnek, a faj Európában kifejezetten ritka vendég. A most Magyarországra tévedt feketetorkú szürkebegyet kedd délelőtt még sikerült megfigyelni a madarászoknak, de az állat várhatóan a hó elolvadását követően, vagyis a következő napokban eltűnik majd.
Ilyesmi csak egyszer van az életben
Egy német fotós szerette volna megörökíteni a seregélyek vonulását, de úgy tűnt, nem jár sikerrel - bár a fényviszonyok gyönyörűek voltak, úgy érezte, nem tudja úgy visszaadni a látványt, ahogyan szeretné. Elégedetlenül ment tehát haza, ám, amikor átlapozta az aznap készített fényképeket, minden megváltozott.
OLVASD EL EZT IS!

- madár
- állatvédelem