Gyurcsányék orvost hívnak Budapesthez: ő lehet az új főpolgármester?
Bár nem sokan ismerik a nevét, valahonnan mégis ismerős lehet.

- Egyszerű és elegáns módja a farmer beszűkítésének, varrógép nélkül: ezt tedd, ha csak picit áll el a dereka »
- Még nincs 60 éves, de a tejfehér frizura mellett döntött: gyönyörű és stílusos az 57 éves nő »
- Durva, milyen bőrhibákat okozhat a gyakori tejfogyasztás: a pattanás csak a kezdet a szakértők szerint »
- A Dallas Pamelája a plasztikai beavatkozásai után: a 71 éves Victoria Principal friss fotókon
- Kvíz: mennyire ismered Európa városait? Teszteld földrajzi tudásodat!
- Ő a 18 éves Gáspár Virág párja: bombázóvá fogyott Krisztián mellett
- "Lehet, hogy szűk lesz egy kicsit, de a férje majd bejáratja" - Magyar nők megrázó vallomásai a férjöltésről
- 10 kérdéses törikvíz az ötödikes tananyagból: tudod, mikor kötötték a vérszerződést?
Az országgyűlési választás után ismét összefog a baloldal, ezúttal a budapesti főpolgármesteri székért indítanak közös jelöltet. Tarlós István kihívójaként az MSZP, a Demokratikus Koalíció és az Együtt-PM Falus Ferencet jelölte meg. Falus minden bizonnyal az első tiszti főorvos volt, aki a kamerák előtt oltatta be magát. Bár nem teljesen újonc a politikában, kevesen ismerhetik a nevét. Ki ő, és miért pont rá esett a választás a baloldalon?
Honnan jött az ismeretlen jelölt?
Falus tanulmányait Moszkvában kezdte, de orvossá már Budapesten vált, 1975-ben a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen diplomázott. Később egészségügyi menedzser végzettségre is szert tett a Budapesti Közgazdasági Egyetemen, illetve jogot is tanult az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, de jogi diplomát nem szerzett.
Dolgozott mentősként, majd tüdőgyógyászként, a kilencvenes években pedig az Egyesült Államokban is tevékenykedett egy rövid ideig. 1995-ös hazatérése után a Magyarországi Otthonápolási és Hospice Alapítvány első elnöke lett. Falus Ferenc nős, két gyermek édesapja.
A tüdőgyógyász végzettségű Falus neve minden bizonnyal a többség számára ismeretlen, holott nem most tűnt fel először a politika környékén. 2001-ben a fővárosi MSZP és SZDSZ támogatásával őt nevezték ki a Nyírő Gyula Kórház főigazgatójává. 2003-ban, tehát a Medgyessy-kormány idején az egészségügyi tárca alá tartozó Nemzeti Egészségügyi Tanács elnöke lett.
Nem is annyira ismeretlen
Ha valakinek mégis él az elmékében Falus, akkor az minden bizonnyal 2009-hez kötődik. Ekkor országos tiszti főorvosként - tehát az ÁNTSZ vezetőjeként - kampányolt a H1N1 - ismertebb nevén a madárinfluenza - vírus elleni oltóanyag hasznossága és ártalmatlansága mellett. Mindezt úgy próbálta elérni, hogy a kamerák előtt saját magát oltatta be elsőként a vakcinával.
Mivel Falus ekkor már szorosan kötődött a baloldalhoz, a kormányváltás után nem volt maradása, 2010-ben leváltották. Falus ezután is időnként felszólalt egészségügyet érintő témákban, általában kritizálva az Orbán-kormány intézkedéseit.
Feltehetőleg azért is eshetett rá a választás, mivel mindhárom jelölő szervezethez van vagy volt köze. MSZP-kormány alatt volt tiszti főorvos, Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége idején nevezték ki, aki most a Demokratikus Koalíció elnöke. 2012-ben pedig feltűnt a Bajnai Gordon által vezetett Haza és Haladás Alapítvány alapítói közt.
A baloldal előbb említett pártjai azért egyeztek meg Budapesten, mert itt mind az országgyűlési, mind pedig az európai parlamenti választások alkalmával jobban szerepeltek, mint országos átlagban, így a legkomolyabb esélyt a sikerre a közös erőben látják.
Ezek a közterek kaptak új külsőt az elmúlt időszakban Budapesten
Képek: MTI/Szigetváry Zsolt
OLVASD EL EZT IS!

- budapest
- fejlesztés
Nem kell többet takargatni: 6 hely Budapesten, ami elképesztően jó lett

- internet
- európai unió