Ezek a leggyakoribb kérdések az állásinterjún

Készülj fel a legkínosabbra is!

Ha szeretnéd a legjobb benyomást kelteni, készülj fel előre!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az állásinterjúk idegtépő hangulata sajnos nagyban megnehezíti, hogy jól szerepelj, pedig sok múlik az első benyomáson és a fellépéseden. Ha azonban előre felkészülsz a szokásos kérdésekre, elkerülheted a kellemetlen pillanatokat, sőt, tippjeink segítségével még meg is erősítheted a helyzeted, hogy biztosan te legyél a befutó.

Miért akarsz itt dolgozni?

A felvételiztetők is emberek - általában munkahelyükre büszke emberek -, ezért nem kedvelik azokat a válaszokat, melyek nem róluk, hanem a te személyes problémáidról szólnak - például, hogy elköltöztél, és ez a hely közelebb van a lakásodhoz.

Azokat viszont erősen díjazzák, melyek a vállalatuk pozitívumait hangsúlyozzák. Ugyanebben a kérdéskörben kitérhetnek arra, hogy miért távoztál az előző munkahelyedről. Ebben az esetben szintén nem szerencsés a személyes gondokkal előhozakodni, és még kevésbé kedvelik, ha ostorozod a korábbi munkahelyed, ez rossz benyomást kelt. Azt persze elfogadják, hogy bezárták a céget.

Mióta nincs állásod, mivel töltöd az idődet?

A kérdezők arra kíváncsiak, mennyire szeretnél állást találni, illetve, hogy vajon nem hagytad-e el magad. Vállald fel bátran, hogy most a munkahelytalálás a legfontosabb feladatod, mondd el, milyen erőfeszítéseket teszel, de hangsúlyozd, hogy a legjobbat keresed. Ne titkold el, ha vállaltál valami munkát a megélhetésedért.

Ennél a kérdéskörnél arra is készülj fel, hogy rá fognak kérdezni a munkahelyeid számára. A munkaadók általában nem szeretik a vándormadarakat, de a túl sokáig egy helyen dolgozók is gyanúsak, azt a benyomást keltik, hogy nem nyitottak a változásokra. Jó válasz lehet, ha sok munkahelyed volt, hogy szeretsz tanulni, tapasztalatokat szerezni, ha pedig sokáig voltál egy helyen, akkor feleld azt, hogy megbíztak benned, szívesen bíztak rád a főnökeid új feladatokat.

15 trükk, hogy te legyél a főnök kedvence

Nézegess képeket!

Elolvasom

Miért téged válasszunk?

Ez egy meglehetősen provokatív kérdés, de ne vedd magadra. Lehet, hogy tényleg kíváncsiak, mert bizonytalanok, de az is lehet, ez csupán egy tesztkérdés, melyből azt szeretnék megtudni, hogyan bírod a stresszt. Válaszolj tehát derűsen, magabiztosan, ismét sorold fel a képesítéseidet, tapasztalataidat, sőt, megint megemlítheted, hogy mennyire érdekel ez a vállalat, mert sok jót hallottál róla.

Nem vagy túlképzett-e erre a munkára?

Ez a kérdés akkor szokott felmerülni, amikor nyilvánvalóan gyorsan kell állást kapnod, és a nem teljesen megfelelő is jó addig, amíg megtalálod az igazit. Ezt persze eszedbe ne jusson elmondani, mert már mehetsz is haza dolgod végezetlenül. Mondd inkább azt, hogy az eddigi munkádhoz képest valami másra, újra vágysz, vagy éppen azt, hogy tetszik a vállalat, és bízol benne, hogy hamarosan előrébb léphetsz az itteni ranglétrán is.

A sikeres interjú

Az állásinterjún való megjelenésed és határozottságod befolyásolja az interjúztató végső döntését. Tudd meg, mit kell tenned, ha a legjobb formádat szeretnéd hozni.

Mik az erősségeid, gyengeségeid?

Itt rögtön próbálj meg arra utalni, hogy mennyire jól alkalmazkodsz, hogy hányszor, hogyan dolgoztál csapatban. Hangsúlyozd, hogy mindig, mindenhol jól ki tudtál jönni bármilyen beosztásban dolgozó munkatársakkal.

Az interjút végző valószínűleg már egészen pontosan látja, kivel áll szemben, de szüksége van még megerősítésre. Ezért ismételd el még egyszer azokat a képességeidet, tapasztalataidat, melyek a megpályázott munkakörre alkalmassá tesznek. Nem árt, ha van a tarsolyodban egy konkrét példa, melynek során kiválóan oldottál meg egy feladatot.

Mikor veszítetted el legutóbb a türelmed?

Vigyázz, ez is csapda! Hidd el, senki nem akar türelmetlen, kiborult munkatársat. Ezért eszedbe ne jusson korábbi munkahelyi példát hozni, mert bizonyosan rossz benyomást kelt. Ha mégis muszáj válaszolni, a magánéletedből, hobbitevékenységedből említs példát, de ne feledd megemlíteni, mennyire megbántad, illetve milyen sokat tanultál az esetből.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Hogyan képzeled két-három év múlva az életed?

Magas labda, csapd le! Természetesen ennél a vállalatnál szeretnél dolgozni, illetve szeretnél minél nagyobb, embert próbáló feladatokat kapni.

Cikkünk megírásában Babos Éva Hogyan találj magadnak állást - A munkakeresés kézikönyve segített.

Neked szól ez a könyv, ha most vesztetted el az állásodat, vagy tanulmányaid végeztével most keresel munkahelyet, ha gyesről szeretnél ismét munkába állni, vagy éppen állást akarsz váltani. Hamar rájössz, hogy magadra maradtál, hirtelen azt sem tudod, mihez kezdj. Ebben a helyzetben szeretne a könyv segíteni. Olyan tudást ad, mely esélyt biztosít, hogy boldogulj, hogy mihamarabb gondoskodhass önmagadról és családodról, hogy ismét hasznos, magabiztos embernek érezd magad. Ha megfogadod a tanácsokat, biztos lehetsz benne, hogy nemcsak keresel, de találsz is állást.

Kiadja a Kossuth Kiadó.
A könyv ára 1494 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.
Ezt is szeretjük