Mérgező anyagokat hagytak a szovjetek magyar hegyen - Most eltüntetik a nyomokat
Üzemanyagból és nehézfémből származó szennyeződésektől tisztítják meg az esztergomi Strázsa-hegyet.
Megtisztítja az esztergomi Strázsa-hegyet a korábban itt állomásozó szovjet harckocsizók üzemanyag- és nehézfém-szennyeződésétől a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság - mondta sajtótájékoztatóján Rácz András, az Agrárminisztérium környezetügyért felelős államtitkára. A munkálatok költsége 591 millió forint.
A 2,7 hektáros, most megtisztítandó terület ivóvízbázisok közelében, kiemelten érzékeny területen található. A DINPI strázsa-hegyi bemutatóközpontja melletti négy tavat harckocsiúsztatónak használták, ott az iszapban fémeket is kimutattak - ismertette Füri András, a nemzeti park igazgatója.
Így tisztítják meg a Strázsa-hegyet
A munkálatokban az üzemanyag-tárolónál a szennyezett földet kitermelik, a tavakban lévő szennyezett iszapot pedig szikkasztás után ártalmatlanítják. A beavatkozás előtt a halakat, kétéltűeket, hüllőket ideiglenes élőhelyre telepítik át. A tavak kármentesítésével és az élőlények visszatelepítésével őszre végeznek. A volt üzemanyag-tárolónál a betonlétesítmények bontását is elvégzik, itt 2021 augusztusára állhat helyre a természetes állapot.
A területet már a Monarchia idején katonai gyakorlatokra használták. Az első világháború után Esztergom határvárossá vált, ezzel megnőtt katonai szerepe. A második világháború után 1956-ig a Strázsa-hegy a Magyar Honvédség gyakorlótere volt, 1956-tól a szovjet déli hadseregcsoport harckocsizó és vegyvédelmi alakulatai használták.
Az államtitkár kiemelte, az országos környezeti kármentesítési programban 1996-ban 30 ezer szennyezett helyszínt azonosítottak. Az ártalmatlanítás költségét ezer milliárd forintra becsülték, és harmincéves időtartammal számoltak. Hozzátette, az állami felelősségvállalási körben eddig 582 helyszínt tisztítottak meg.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az 1997-ben alapított Duna-Ipoly Nemzeti Park Magyarország leggazdagabb élővilágú nemzeti parkjainak egyike, a fővárostól északra 60 ezer hektárnyi területen, a Pilis és a Börzsöny hegység nagyobb részén, a Duna és az Ipoly folyók között helyezkedik el.
Fotók: MTI/Kovács Attila
Mennyire ismered a magyar hegyeket?
Bár a hegyekben gyönyörködni is nagyon jó érzés, még jobb, ha ismered őket. Hogyan keletkeztek? Mitől olyan vörös a talaj némelyiknél? És vajon mennyivel van hidegebb a Mátra hegyein, mint az Alföldön? Általános iskolában mindenkinek be kellett magolnia a válaszokat, de hamar felejt az ember. Vajon most hányra tudod a helyes választ?
Melyik hegységünk nem vulkáni eredetű? Sokan elrontják a választ, te hogy állsz vele?
Kvíz!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- mátra
- hegyvidék