Szabad szemmel is látható lesz egy különös égi jelenség: ilyen 80 évente csak egyszer történik
A nem mindennapi égi jelenség legutóbb 80 éve látszódott az égbolton.
Különleges égi jelenség veszi kezdetét idén, ami szabad szemmel is látható lesz. A ritka esemény az Északi Korona csillagképben zajlik majd, amit egyébként népiesen a Szegényember Tarisznyájának vagy Patkónak is hívnak, és a T Coronae Borealis csillagrendszert, röviden a T CrB-t érinti.
Északi Korona csillagképben novarobbanás 2024-ben
A NASA által közzétett jelenség csak mintegy 80 évente történik meg, utoljára 1946-ban figyelték meg. A csillagrendszer 3000 fényévnyire található a Földtől, és általában túl halvány ahhoz, hogy szabad szemmel látható legyen, de most a nova miatt fényessebbé válik. Ebből a cikkből kiderül, hol láthatóak a csillagképek az égen!
A novakitörés során a csillag csak az anyag külső rétegeit löki ki, nem pedig az egész csillagot, így ez nem jelenti a csillag teljes pusztulását, mint a szupernóva esetében, ám az energiakibocsátás ideiglenesen többszörösére növeli a fényességét.
A T CrB csupán az öt visszatérő novák egyike a Tejútrendszerünkben, kettős felépítése miatt (melyben egy fehér törpe és egy vörös óriás reagál egymásra) teszi lehetővé a 80 évente zajló novakitörést.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Amikor megtörténik, egy "új" fényes csillagként ragyog fel az égen. A jelenség megfigyelésének legjobb módja az égbolt rendszeres figyelése, amit a szakemberek szerint érdemes is művelni az elkövetkező hónapokban egészen szeptemberig. Ez egy kivételes lehetőség, amivel megéri élni, hiszen egy ilyen esemény csak igen ritkán adódik meg.
Így nézhetett ki a korai univerzum: szemkápráztató csillagcsoportról készített képet a James Webb űrteleszkóp
Több mint tízmilliárd éves csillagcsoportról küldött képeket a James Webb-űrteleszkóp.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)