Csodás képeken a lenyűgöző szépségű északi fény: mi festi ilyen varázslatosra az eget?
A hűvös, tiszta estéken az égbolton táncoló gyönyörű fények hihetetlen hangulatot árasztanak.

- 8 kortalan ruhadarab, ami nem hiányozhat a tavaszi ruhatárból: egyszerűek, mégis felpezsdítik a megjelenést »
- Egyedi tervezésű ruhák narancshéjból és banánrostból: itt nézheted meg az ingyenes divatkiállítást »
- A 32 éves Emma Roberts elsütötte a tavasz legnőiesebb divatirányzatát: ilyen bájos és vidám tud lenni egy színes, virágos ruha »

- Végleg törlődhet a Gmail-fiókod összes levele, ha ezt csinálod: több milliárd ember érintett
- Melyik magyar város látnivalója Gázi Kászim pasa dzsámija? 8 kérdés az ország neves helyeiről
- 3 európai ország, ahova kevés magyar utazik, pedig érdemes lenne: igazi gyöngyszemek
- Jelentős szigorítás várhat az autósokra: sokan elveszíthetik miatta a jogosítványukat
- Fontos változás jön a magyarországi utakon: komoly büntetést kaphat, aki nem tud róla
Ha van természeti jelenség, ami sokak bakancslistáján szerepel, akkor az az északi fény. Nem is csoda: az aurora borealis fantasztikus tánca az égen már-már nem evilági látványt nyújt, ha valakinek sikerül elcsípnie az utazásai során, életre szóló élménnyel gazdagodik.
Itthon sajnos nem jellemző az égi tünemény, bár azért regisztráltak néhány esetet, 2005-ben és 2015-ben is felbukkant. Egész évben előfordulhat, de ősztől tavaszig van a legtöbb esély megcsodálni a fényjelenséget, főként a márciusi és a szeptemberi nap-éj egyenlőség környékén, az északi sarkkörhöz közel eső településeken. Tiszta, sötét éjszakára és egy jó adag szerencsére is szükség van hozzá. Szervezett túrák épülnek rá, sőt bizonyos szálláshelyek kérés esetén felkeltik, riadóztatják a vendégeket, hogy ne maradjanak le róla. Ugyanis a többféle színben játszó fény gyakran, amilyen hirtelen jött, olyan gyorsan el is tűnik.
Gyönyörű képek az északi fényről
Az északi vagy sarki fény már régóta mozgatja az emberek fantáziáját, már az időszámítás előtti 4. században írt róla a görög utazó, Pütheasz. Tudósok, csillagászok évszázadokon át különféle magyarázatokat találtak a jelenségre. Gondoltak rá tűzként és a gleccserek fényeként is. A 18. században Benjamin Franklin a sarki területeken felhalmozódott töltéseket tette felelőssé a tüneményért, a vizsgálódásokban majd kétszáz évvel később egy norvég tudós, Kristian Birkeland megállapítása hozott áttörést. Ő írta le, hogy az aurora borealis a Napból érkező töltött részecskék árama.
(Borító és ajánlókép: ansonmiao/Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!

- finnország
- karácsony