Egy apró pötty a kutya szőrében, de óriási bajt okoz: emberre is veszélyes

Itt a tavasz, aminek nagyon örülünk, de árnyoldala is van: elszaporodnak az emberre is veszélyes paraziták.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Kullancs, atka, férgek, bolha, szúnyogok - a legtöbb házi kedvenceinket veszélyeztető parazita az ember életét közvetlenül is megkeserítheti. Seres Zoltán, az Orpheus Állatvédő Egyesület vezetője azt javasolja, hogy háziállataink mellett egy-egy séta után magunkat is vizsgáljuk át.

A kullancs kapcsán például erős tévhit, hogy csak az erdőben pottyanhat ránk, akár a városon belüli kert füves területén is a lábszárunkra mászhat. A bélférgek egy része az embert is megbetegítheti. A legtöbb veszélyt jelentő parazita irtására, riasztására az emberek és az állatok számára is rendelkezésre állnak eszközök, például permetszerek, tabletták, nyakörvek, krémek. Ezeket érdemes alkalmilag vagy szezonálisan használni.

Az állatvédők javaslatai a megelőzésre

Az utcai sétákon használt cipőt a lakótérhez érve le kell venni, a cipő talpával ugyanis ürülék, azzal pedig bélféregpete is a lakásba vihető. Házi kedvenceinket rendszeresen féregteleníteni kell, ezáltal otthonunkban csökken a fertőződés veszélye. Szúnyog, bolha, kullancs ellen használjunk háziállataink számára riasztószereket, sok kellemetlenség mellett így a szívférgesség is megelőzhető. Kirándulások alkalmával használjunk emberre és állatra is riasztószereket. Házi kedvenceinket és a család tagjait a paraziták kapcsán rendszeresen ellenőrizzük.

A parazitákról általában - a bolha

Bármikor kerülhet bolha az életterünkbe. Kutya által, macska által, kisállatunk játszótársairól vagy egy megmenteni szándékozott kóbor állatról is. A bolhát szokás a gazdatestről elnevezni, vagyis aszerint, hogy kinek a vérét szívja. Így létezik kutyabolha, macskabolha és emberbolha. A legtöbb bolha szükség esetén többgazdás, azaz emberből és más állatból is lakmározik.

Viszkető érzés a boka tájékán, piros foltok és barnás ürülék a szőrzetben: bolha lehet az életterünkben! Fontos minél hamarabb megtenni a szükséges lépéseket! Egy nőstény bolha négy-öt hónapnyi élete alatt ötszáz petét képes lerakni, tehát villámgyorsan szaporodik. A kellemetlenségek mellett betegségeket is terjeszthetnek embernél és állatnál egyaránt: néhány, vér útján terjedő betegség transzportőrje is lehet a bolha, de előfordul, hogy kutya-galandféreggel is megfertőzi az embert vagy állatot.

Kullancs

Fáról, bokrokból, fűből is ránk mászhat a csípéskor gombostűnyi méretű rovar. Ha rajtunk marad, hamar megtalálja a megfelelő lágy részt, és a vérünk szívása miatt belefúródik a bőrünkbe. A kullancsok által terjesztett, emberre is veszélyes két legfontosabb megbetegedés a kullancsencephalitis - a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás - és a Lyme-kór.

A Lyme-kór elleni védekezés legfőbb módja a kullancscsípés elkerülése, míg a kullancsencephalitis védőoltással megelőzhető. Bárhol, akár egy városi parkban vagy az udvaron történő séta vagy piknikezés is kullancsveszélyt jelenthet. Egy ártatlannak tűnő kutyasétáltatás vagy egészségügyi séta is alkalmat nyújthat arra, hogy fertőzött kullanccsal találkozzunk.

Szívférgesség

Fontos a szűrővizsgálat: a megelőzésre használható szerek első alkalmazása előtt is javasolt egy ilyen vizsgálat elvégzése. Amennyiben a vérvizsgálat negatív lesz, akkor lehet elkezdeni a védekezést folyamatosan, tavasztól őszig, az állat élete végéig. A szívférgesség szúnyogok által terjed. A szúnyog vért szív egy fertőzött állatból, ekkor a vérrel együtt a féreg lárvaalakjai - mikrofilaria - is a szervezetébe jutnak.

A lárvák a szúnyogban tovább fejlődnek - megfelelő külső hőmérséklet mellett körülbelül két hétig -, majd egy következő vérszívással jutnak az addig egészséges állatba. Védekezéskor két fontos dolog előzi meg a betegség terjedését. Az egyik a szúnyogokat távol tartó készítmények folyamatos használata: így a rovar nem tudja beoltani a lárvákat kedvencünkbe. A másik a bejutott lárvákat elpusztító készítmények folyamatos használata, mely a bejutott lárvákat semmisíti meg.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A paraziták elleni harc kapcsán Seres Zoltán, az Orpheus Állatvédő Egyesület munkatársa kifejtette, hogy a hangsúly a megelőzésen van. A sok kellemetlenség, a betegségek, szövődmények elkerülése egy kis odafigyelés mellett megvalósítható. A www.zug.hu állatbarát webkuckóban a problémakör kapcsán sok hasznos információ érhető el.

Honnan tudhatod, hogy beteg a kedvenced?

Mutatunk néhány ábrát, mely a háziállatok leggyakoribb betegségeinek tüneteit ismerteti, valamint azt, hogy mi a teendő, ha észleled őket. Persze minden esetben fel kell keresni az állatorvost, de ezen tippek nagy része segít enyhíteni az állatka szenvedését, amíg eljuttok a doktorhoz.

Ha így rázza a fejét a kutyád, lehet, hogy súlyos beteg!

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük