Rengeteg e-mail-cím és jelszó került rossz kezekbe: így ellenőrizheted, hogy érintett vagy-e

Méretes adatbázis kering hónapok óta a neten, benne rengeteg e-mail-címmel és jelszóval.

E-mail-címek és jelszavak rossz kezekben
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

71 millió e-mail-címmel és rengeteg hitelesítési adattal kering hónapok óta a neten egy óriási adatbázis - olvasható a HVG oldalán. Van azonban egy lehetőség, melyen keresztül bárki ellenőrizheti, hogy érintett-e az adatszivárgásban, vagy sem.

Rengeteg e-mail-cím és jelszó került rossz kezekbe

A szóban forgó adatbázis a Naz.API adatkészletéből került a Have I Been Pwned figyelmébe. A 71 millió e-mail-címet és jelszót tartalmazó adatsor egy olyan gyűjtemény, melyben egyértelmű, hogy senki sem szeretne szerepelni.

A különböző támadásokkal összeollózott adatbázis valamennyi sora olyan közismert alkalmazások bejelentkezési adataiból áll, mint a Facebook, a Yahoo és hasonló szolgáltatások, méghozzá felhasználónevekkel, e-mail-címekkel és persze jelszavakkal.

A méretes adathalmazt már a hackerfórumokon is kínálták. Annak ellenére, hogy viszonylag régi adatcsomagról lehet szó - egyes tapasztalatok szerint még 2011-ben használt jelszó is van benne -, nem árt az óvatosság.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A Have I Been Pwned (HIBP) oldalán azonban bárki ellenőrizheti, hogy az e-mail-címe érintett-e valamilyen adatszivárgásban. Ezenfelül nagyon fontos kiemelni, hogy érdemes erős jelszavakat használni minden egyes alkalmazás, e-mail-cím és egyéb szolgáltatás esetén, valamint a jelszavakat nem árt gyakran cserélgetni. A kétlépcsős azonosítás bekapcsolásával pedig még biztonságosabbá tehetők az adatok.

Kártyás fizetés: mi minden történik öt ezredmásodperc alatt? (x)

Fizess bankkártyával, vagy a mobiloddal a még kényelmesebb vásárlási élményért

Elolvasom

Fotók: Getty Images

Ezt is szeretjük