Tűzgömb pusztította el a várost, ma a tenger lepi el romjait: Dvárka 10 ezer éve virágzott
Hallottál már az indiai Atlantiszról?
Máig nem tudni biztosan, hogy Atlantisz, a legendás kontinens, mely Platón szerint egy természeti katasztrófa következtében süllyedt az Atlanti-óceán mélyére, valóban létezett-e.
Van azonban egy másik elsüllyedt civilizáció India partjainál, melynek létezését a tudósok sem kérdőjelezik meg. Dvárka vagy Dváraka India hét szent városának egyike, melyet a Cambay-öböl hullámai takarnak.
Dvárka, az elsüllyedt város
Dvárka városát Krisna alapította, miután eljött Mathurából - a hindu szentírások szerinti szülővárosából. Visnu isten inkarnációja királyként uralkodott a függőkertek, vízesések és ligetek által színesített városban.
A Srimad Bhágavatam című hindu eposz szerint Salvo, a király gyűlölte Krisnát, és irigyelte tőle Dvárkát, ezért háborút indított ellene. Végső csapásként egy repülő szekérről tűzgömböt hajított a városra, mellyel elpusztította azt, síri csendet és sötétséget hagyva maga után. Bár Krisna ezt követően legyőzte ellenfelét, és a háború után újjáépítették várost, korábbi pompáját már sosem nyerte vissza. Sok ezer évvel később pedig egy természeti katasztrófa következtében tenger nyelte el Dvárkát.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A tudósok sokáig mindezt legendának hitték, ám az 1990-es években búvárrégészek rábukkantak a víz alatti város mintegy kilenc kilométer hosszan húzódó romjaira a Cambay-öbölben. Az ókori edényeken, fegyvereken, használati tárgyakon túl ráleltek Krisna fellegvárának maradványaira, lépcsőire, a város üveggé égett kőfalaira - aminek létrejöttéhez extrém hőhatásra volt szükség. A tudósok sokkal valószínűbbnek tartják, hogy nem tűzgömb, hanem földrengés pusztította el Dvárkát.
A város korát illetően ugyancsak nincs egyetértés: a szénizotópos vizsgálatok szerint tízezer éves, ám az ősi eposz ennél jóval idősebbnek, mintegy 34 ezer évesnek mondja. Akárhogy is, tény, hogy alig 20 kilométerre India partjaitól, 30-40 méter mélyen a tenger fenekén egy valaha volt, meseszép város romjai nyugszanak.
India megannyi rejtélyt tudhat a magáénak
1942-ben Indiában, egy, a Himalája vonulatai ölelte völgyben hátborzongató tóra lelt egy gyanútlan erdész. Felszíne jéggé fagyott, de közelebb sétálva jól kivehető volt, hogy az tele van csontvázakkal. A megrettentő felfedezést talán még ellenségének sem kívánta volna, de ez még csak a kezdet volt.
OLVASD EL EZT IS!
- spanyolország
- múzeum