Ennyit kell fizetnünk Hoffmann Rózsa új ötletéért

Rengeteg pénzt emészt fel a Diákhitel 2

Tíz év alatt 60 milliárd forintba kerül a költségvetésnek.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A 2%-os fix kamatozású diákhitel, amit az önköltséges és a részösztöndíjas hallgatók vehetnek igénybe szeptembertől a Diákhitel 2 keretében, 2012-ben 100 millió forint, azt követően, ha évente legalább 60 ezren felveszik, legfeljebb évi 7-8 milliárd - a tizedik év végére 60 milliárd - forint terhet jelent az állami költségvetésnek - mondta Lovas Attila, a Diákhitel Központ Zrt. üzleti vezérigazgató-helyettese kedden Budapesten sajtótájékoztatón, cáfolva a sajtóban megjelent adatokat.

Lovas Attila szerint a sajtóban megjelent számításokban a költségvetésre terhelték a teljes tőke- és kamattartozást, holott csak a kamat 2% feletti része terheli a büdzsét a fix kamatozású konstrukciónál. Az MTI-nek kiemelte: ha ennél kevesebben veszik igénybe a hitelt, vagy csökken a kamatszint, mérséklődik a kamattámogatással kapcsolatos kiadás is.

Nem 900 milliárd, "csak" 60

Az FN24 kedden, a fejlesztési miniszter háttérszámításaira hivatkozva azt írta, hogy a Diákhitel 2 keretében - az állam által átvállalt kamatok miatt - 2020-ra lenullázódhat a Széll Kálmán-terv felsőoktatástól várt megtakarításának hatása.

A háttérszámítás szerint 2012-ben 15 milliárd, 2013-ban 62 milliárd, 2014-ben 141 milliárd forinttal növelné a költségvetés kiadásait a rendszer bevezetése, és kifutása után is jelentős terhet jelentene a büdzsének, 2020-ra már 798, 2021-re 899 milliárd forinttal rontaná az egyenleget a Diákhitel 2.

A vezérigazgató-helyettes kifejtette: a 2001 óta a piacon lévő Diákhitel 1 egyáltalán nem terheli a költségvetést, a hitel nyújtásához szükséges forrásokat a pénz- és tőkepiacról szerzi be a társaság a tulajdonos Magyar Fejlesztési Banktól - MFB -, az Európai Beruházási Banktól - EBB -, emellett időközönként kötvényeket bocsát ki, és készenléti hitelkeretet is igénybe vesz bankoktól. A Diákhitel 2 ugyanezekre a forrásokra támaszkodik, az EBB-vel már megkezdődtek a tárgyalások az új konstrukció finanszírozásáról, a jövő év elejére várható eredmény - mondta Lovas Attila.

A Diákhitel 1 és a Diákhitel 2 konstrukció 90%-ban azonos - hangsúlyozta a vezérigazgató-helyettes. A hallgatók terhelése a hitel törlesztésekor mindkét esetben jövedelemarányos. Szeptembertől havonta a jövedelem 4-12%-ának megfelelő összeget kell törleszteni.

Vezető államtitkáraink

Nézegess képeket!

Elolvasom

2,5-3 millió forint az átlagos eladósodás - egyelőre

Egy költségtérítéses hallgató most átlagosan évi 350 ezer forintot törleszt, szeptembertől 540 ezer forint lesz az átlagos éves törlesztési kötelezettség. Eltérés a 2%-os fix kamatozású hitel esetében van, amelyet csak az önköltséges és részösztöndíjas hallgatók vehetnek fel. Ez kötött felhasználású, nem a hallgató bankszámlájára érkezik, hanem a felsőoktatási intézményhez - mutatott rá.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Az átlagos eladósodás a jelenlegi adatok alapján 2,5-3 millió forint, az átlagos visszafizetési idő 10-15 év. Az adósok 30%-a már visszafizette a diákhitelt. A visszafizetési hajlandóság nagyon jó, a nem fizetési arány 2,7-2,8% - ismertette Lovas Attila. A Diákhitel 2-t az önköltséges tanulóknak találták ki, az új rendszert 2012 szeptemberétől vezetik be. Erre azért volt szükség, mert az állam Hoffmann Rózsa ötlete alapján nagyban csökkentette az ingyenes helyek számát, a diákhitellel viszont azok is tanulhatnak majd, akiknek erre egyébként nem lenne pénze. A kormány ezt nem tandíjnak hívja, pedig az, hiszen a hitelt előbb-utóbb vissza kell fizetnie a tanulónak.

Ezt is szeretjük