Ebben a napszakban a legdurcásabb a férfi: nem tehet róla, biológiai oka van

A neurológiai eredmények alvási problémák és depresszió kezelésében is segíthetnek.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Neurológusok állítják, hogy az agynak van egy úgynevezett jutalmazó szisztémája. A férfiaknál ez az agyterület délelőtt 10 és este 19 óra között aktív.

A képalkotó technikákkal megfigyelve úgy tűnik, hogy a fiatal férfiaknál kora délután 14 órakor az agy jutalmazó szegmense drasztikusan inaktívvá válik. Ennek az okát keresték a kutatók.

Az ebéd utáni morcosságnak fiziológiai oka van

A kísérletben részt vevő fiatal férfiak agyműködését szkennelve a tudósok magyarázatot kerestek arra, hogy miért rosszkedvűek és inaktívak a pasik ebéd után. Az ausztrál Swinburne Egyetem neurológusai az agy jutalomfeldolgozó központját vizsgálták elsősorban. Úgy találták, hogy a bal oldali agyi törzsdúcokban a jutalomválaszt indukáló folyamatok gyakorlatilag leállnak.

Jamie Byrne, a tanulmány vezetője arra a következtetésre jutott, hogy ez az agyterület különösen érzékeny a jutalmazásra, és kora délután azt sugallja a szervezetnek, hogy valamiféle jutalomra vagy pozitív behatásra van szüksége a testnek ahhoz, hogy produktívan működjön tovább a nap végéig.

Így érthető a délutáni punnyadtság

Noha a kísérleti eredmények ellentmondanak az eddigi megfigyeléseknek, mégis magyarázattal szolgálnak arra, hogy miért esne jól a legtöbb embernek az aktív délelőtt után egy kis édesség, valamilyen mozgás vagy egyéb örömforrás. Ez volt az első olyan konkrét tanulmány, amely kimutatta, hogy az agy válasza a jutalmazásra szisztematikusan változik a nap folyamán. A kísérletet vezető tudós szerint azt is mutatja, hogy az agy jutalmazási rendszere kapcsolódik egy belső órához, amely 24 órás élettani és pszichológiai folyamatokat eredményez.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az eredmények betegségeken segíthetnek

A kutatók azt remélik, hogy az adatok segítenek olyan betegségek kezelésében, amelynek tünetei napközben ingadoznak. Ilyen a depresszió, az anyagcsere- és alvászavarok. Az elemzések után azt is elmondták, hogy a kora délutáni, 13 és 15 óra közé eső zuhanó állapotot olyan dolgokkal lehet kompenzálni, mint a munkahelyen kívüli étkezés, a D-vitaminban gazdag étrend vagy fehérjék fogyasztása szénhidrát helyett. Javíthat a morcos és passzív állapoton az étcsokoládé fogyasztása, az izometrikus tornagyakorlatok vagy éppen a rozmaring energetizáló illóolaja és a borsmenta-aroma bőrbe való dörzsölése.

Ezt is szeretjük