A polihisztorként emlegetett, nemcsak művészként, de tudósként is zseniális Leonardo da Vinci a reneszánsz legnagyobb géniusza volt, akinek eszes találmányai méltatlanul kevés elismerésre leltek a korában.
Később ugyanakkor, fennmaradt jegyzeteinek hála, bebizonyosodott, hogy tudományos életműve rendkívüli, és fényévekkel meghaladta korát. Írásos feljegyzéseiben maradt jegyzetei, rajzai arról árulkodnak, hogy tökéletesen ismerte a természet, az anatómia, a fizika és megannyi tudományterület szabályszerűségeit, és ezeket kiválóan kombinálta is. Bár a 15-16. században élt, repülő szerkezeteket tervezett, búvárruhát talált fel, megalkotta az autó ősének rajzát, sőt még a fegyverek terén is újításokat hozott.
8 elképesztő találmány Da Vincitől
Hála korunk tehetséges mérnökeinek és archeológusainak, elképesztő találmányaiból többet is megvalósítottak modellként vagy eredeti méretében, múzeumlátogatók nagy örömére. A kész szerkezetek mellett a géniusz rajzait is bemutatjuk, amelyeken az adott tárgyat tervezgette.

A robotlovag az automatizálás egy korai példája volt, amit számos csiga és kar mozgatott meg. Követte az emberi izomzat felépítésének elveit. Karját és fejét is tudta mozgatni. 1495-ben, ünnepélyes keretek közt mutatták be Ludovico Sforza herceg gáláján.

Da Vinci 1493-ban tervezte meg azt a szerkezetet, amelyet a mai helikopterek ősének tekinthetünk, egy különbséggel: ez a masina vertikális repülőgép volt. A rajzok szerint egy forgó spirál helyezkedett el a tetején, ez segített a levegőben tartani azt.

Az önmeghajtós autót, a maiak ősét úgy tervezte meg a géniusz, hogy használata közben ne legyen szükség húzóerőre. Érdekes, hogy a szerkezet ránézésre a marsjárókra emlékeztet.

Sokak szerint Da Vinci volt az első, akinek kipattant a fejéből az ötlet, hogy készíthetne egy ember navigálta repülő szerkezetet. Rajzai a későbbi fejlesztések készítőit is nagyban inspirálhatták. Repülője körülbelül 10 méter hosszú volt, és könnyű fából, pedálos meghajtással képzelte el.

Az első ejtőernyőt általában Frenchman Sebastian Lenormand 1783-as találmányaként emlegetik, valójában ötszáz évvel korábban Da Vinci már feltalálta. Az ő szerkezete piramis alakú volt, és vászonból készült az ernyője.

Da Vinci nemcsak a földet és az eget akarta meghódítani, hanem a vizet is. 15. századi búvárruhája nagyon sokban hasonlított napjaink szereléseire. Olyan zsákokkal is kiegészítette, melyek a süllyedésben vagy felemelkedésben segíthették a merülőt.

A géniusz egyébként a fegyverek iránt is érdeklődött, és úgy hitte, hogy a korabeli háborús eszközök fejlesztésre szorulnának. Ebből az okból tervezte meg a képen látható tankot, mely forgó mozgásának köszönhetően képes volt lövéssorozat leadására.

Sorozatlövő fegyvere ugyancsak érdekes előrelépés volt: ezt a szerkezetet ugyancsak elkészítették az utókor mérnökei.