Meglepő története van a karácsonyi cukorbotnak: minden egy 17. századi kórusban kezdődött
A cukorbot története bájos: érdekes, miért találták ki.
A görbe, esernyőnyélforma, cukorból készült karácsonyi cukorbot, melyet rendszerint tetszetős piros-fehér színek alkotnak, különösen más országokban nélkülözhetetlen finomság karácsony idején, ám az elmúlt néhány évtizedben nálunk is közkedveltté vált.
A csíkos csodát látva valószínűleg senki sem mélázik el azon, mi lehet a cukorbot története, pedig érdekes eredetű: senki sem találná ki, mikor és miért készültek az elsők.
A cukorbot története
A teória szerint a cukorbot története a 17. századi Németországba, pontosabban 1670-be nyúlik vissza, Köln városába.
A katedrálisban csengő hangú gyermekkórus működött, akik szorgalmasan készültek arra, hogy a látogatók számára is megmutassák tehetségüket. Csakhogy a gyerekek az éneklésük előtt izgatottan csiviteltek egymással, a kórusvezető tanár pedig megelégelte a duruzsolást. Nem büntetéshez, hanem egy kedves cselhez folyamodott. Húzott cukorpálcákat osztott ki nekik, hogy amíg a katedrálisban a szertartás lezajlik, garantáltan csendben maradjanak. A trükk bevált, ugyanis az édességet majszoló gyerekek egyetlen mukkot sem szóltak a szünetekben.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A cukorka ebben az időben egyébként még egyenes volt, a görbeséget ugyancsak a 17. századi kórusvezetőnek köszönheti az édesség. Az ugyanis, hogy a katedrálisban édességet majszoltak a gyerekek, egyáltalán nem tetszett a papoknak. A furfangos nevelő ezért attól fogva kis görbülettel rendelte a cukorkakészítőtől az édességre, így a bot így már a püspöki botra hasonlított. A kórusvezető azt remélte, így már szívesebben elnézik az egyház emberei.
Az ikonikus piros-fehér színt pedig csak akkor kapta meg a cukorka, amikor a tömeggyártása elkezdődött. A kórus idején az édesség még hófehér volt.
A szemüveg története
A következő cikkben a szemüveg történetét meséljük el. Meglepően régre nyúlik vissza.
14. századi festmény örökíti meg az első szemüvegek egyikét: az ókorba nyúlik vissza a története
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- történelem
- érdekesség