Ha templomra gondolunk, valószínűleg mindenkinek elsőre a csúcsos templomtorony, a freskók, az oltár és a padsorok jutnak az eszébe. A legtöbb helyen ez teljesen helytálló elképzelés, hiszen bizonyos feltételeknek meg kell felelni a vallási szentélyek kialakításánál, azonban vannak olyan helyek, amelyek teljesen eltérnek az átlagostól.
Európa legnagyobb részére a keresztény vallás jellemző, ám ez nem azt jelenti, hogy mindenhol hagyományos templomok találhatók. Több helyen is fellelhetők az úgynevezett csonttemplomok, amik elsőre egészen bizarrnak tűnhetnek, hiszen emberi maradványok vannak mindenütt.
Bizzar csonttemplomok Európában
A nem hétköznapi templomok lényegében csontházak vagy más néven osszáriumok, amik a középkorban terjedtek el. Ezek a temetőkben létrehozott kis helyiségek voltak, ahová az új sírok ásásával felszínre került régebbi emberi csontok kerültek. Ezek sok esetben nem külön kápolnában kaptak helyet, hanem hozzáépítették őket a templomokhoz, de olyanra is van példa, hogy különálló csontházakat emeltek. Sok helyen a mai napig megtalálhatók ezek a különleges építmények, az emberek pedig érdeklődve keresik fel őket, hiszen sokszor nagyon látványos módon használták fel a csontokat.

A Portugáliában található Evora városa egy igazán különleges kápolnának ad otthont: a Capela dos Ossos a 16. században épült, és érdekessége, hogy nemcsak elhelyezték benne az emberi csontokat, hanem fel is használták őket a falak megerősítéséhez. A becslések szerint nagyjából 5000 ember földi maradványa lehet itt.
Fotó: Geography Photos / Getty Images Hungary

Ez a csontokból álló kripta a római Santa Maria della Immacolata Concezione dei Cappuccini templom alatt található, és kapucinus szerzetesek maradványai díszítik. A talajt Jeruzsálemből hozták, és szentnek tartják. Itt több mint 4000 szerzetes csontja látható, akik 1528 és 1870 között haltak meg.
Fotó: Giorgio Cosulich / Getty Images Hungary

A világ egyik legismertebb osszáriuma a csehországi Kutná Hora városában található Mindenszentek kápolnája, amit a 15. században építettek, hogy a szomszédos kis temetőben több temetkezésnek legyen helye, de csak 1870-ben kezdték el az összegyűjtött csonthalmok művészi hasznosítását. Nagyjából 40 ezer csont található itt, még egy hatalmas csillárt is alkottak belőlük.
Fotó: Profimedia

A Spanyolország északi részén található Wamba városa egy hatalmas csontgyűjteménynek ad otthont, a Santa Maria-templom több száz falusi ember csontjait tartalmazza, akik a 12. és 18. század között haltak meg. Más csonttemplomoktól eltérően az osszáriumnak nincsenek csontokkal díszített falai vagy mennyezetei. Ehelyett a csontok hatalmas, rendezett halmokban állnak.
Fotó: Profimedia

Mivel a meseszép fekvésű osztrák városban, Hallstattban kevés a hely a temetkezésre, ezért tíz év után exhumálják a sírokat, a csontokat pedig egy osszáriumban helyezik el. Itt díszesen felfestik a koponyákra az elhunyt nevét, foglalkozását és halálozási dátumát. Nagyjából 600 koponya van itt, a legutolsó egy 1983-ban elhunyt emberé.
Fotó: Profimedia

A milánói San Bernardino alle Ossa templom nem messze található a dómtól, nevezetessége pedig az, hogy rengeteg emberi csont található itt. A maradványok valószínűleg a megszüntetett közeli temetőből valók.
Fotó: Getty Images Hungary

A palermói kapucínusok katakombáiban nemcsak csontokat, hanem remek állapotban fennmaradt múmiákat is megőriztek. A 16. században hozták létre, hiszen a föld alatti hely klímája ideálisnak bizonyult erre a célra. A legutolsó emberi maradványok 1920-ban kerültek ide.
Fotó: Getty Images Hungary
(Képek forrása: Getty Images Hungary, Profimedia)