Csernobil a katasztrófa előtt: ritkán látott képek egy másik életből
1986. április 26-án gőzrobbanás rázta meg a csernobili atomerőmű 4-es reaktorát.
1970. február 4-én kezdték meg a Csernobiltól kevesebb mint 20 kilométerre található Pripjaty városának építését. A hely tipikus szovjet arculatot kapott: a sarló- és kalapácsjelképek még 2018-ban is láthatóak az épületek falán.
Az 1986-os robbanás nem csupán a környékbeli települést érintette: a környékről 200 ezer embert kellett kitelepíteni, a szennyezés pedig egészen az Egyesült Államok keleti partjaiig eljutott.
A tragédia
A város alig 16 évet élt meg: a kommunizmus alatt azonban remek infrastruktúra, hotelek, szállók, színház és uszoda épült ki. Az egykor közel 50 ezer fős ukrán város lakossága ma nulla fő, a robbanás után azonban még több héttel is találtak rejtőzködő túlélőket. Nekik és a többi lakosnak sem tudták megmondani annak idején, mennyi időre kell elhagyniuk a lakhelyüket, így arra kérték őket, hogy csak a legszükségesebb dolgaikat vigyék magukkal, még a háziállataikat is otthon kellett hagyniuk. Később egy hivatásos vadász lőtte le az állatokat, a tetemek pedig oda kerültek, ahova a lakosság szállítására használt, erősen szennyezett buszok és egyéb járművek. A katasztrófa előtt azonban Pripjaty sem különbözött bármelyik szovjet várostól: Lenint éltető jelmondatok és szimbólumok lepték el az utcáit. Tekints be a mai szellemváros múltjába!
A katasztrófa után
Az egykor nyüzsgő város lakóinak túlélése hasonlóan alakult a környékbeliekéhez: nem is feltétlenül a konkrét sugárszennyezés volt a népességcsökkenés oka Csernobil után. Az abortuszok száma ugrásszerűen megnőtt, mivel a családok féltek a rendellenességgel születő gyermekektől, ez pedig közvetetten, de hozzájárult az áldozatok számának növekedéséhez.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ma is ugyanott ül a játékbaba
Egy fiatal fotós a katasztrófa sújtotta területre merészkedett, hogy megmutassa, hogy néz ki ma.
Ma is ugyanott ül a játékbaba, ahol a csernobili robbanáskor hagyták - Friss fotók
Nézegess képeket!
ElolvasomKiemelt kép: AFP/Ho.
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
OLVASD EL EZT IS!
- érdekesség
- katasztrófa
Friss képek Csernobilról: 32 évvel a katasztrófa után is hátborzongató a táj
- történelem
- érdekesség
Így emlékszik a csernobili katasztrófára a mentőegység tagja: a helyszínen volt
- katasztrófa
- csernobil