Érdekes adatok: harmadával csökkent a családi pótlék reálértéke

Az 1990 óta eltelt 22 év eredménye: nemhogy többet, kevesebbet ér a családi pótlék.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Magyarországon sok anyuka érezheti úgy, hogy évről évre egyre kevesebb terméket tud megvenni az államtól kapott pénzbeli támogatásokból. Hogy jól érzik-e, az kiderül cikküknből, melyben a családtámogatások reálértének változásait elemezzük.

Magyarországon a kismamák többféle támogatást vehetnek igénybe: alanyi jogon jár a gyes éa a családi pótlék, a gyedet pedig azok kaphatják, akik a terhességüket megelőző két évben legalább 365 napot dolgoztak.

Jóval kevesebbet ér a családi pótlék

Az alanyi jogon minden gyermek után járó családi pótlék rendszerét az elmúlt években többször módosították, változtatott a szabályozáson Orbán Viktor, Gyurcsány Ferenc és Medgyessy Péter is.

A támogatás összege jelenleg egy gyermek esetén 12 200 forint, két gyermek esetén 26 600 forint.

A segély összege utoljára 2008-ben emelkedett - akkor is csak differenciáltan -, ezután döntött úgy Bajnai Gordon, hogy a válság miatt további két évig biztosan nem lesz emelés. A kétéves türelmi idő egyébként már jócskán lejárt, a befagyasztás óta eltelt már három év, emelésről viszont nem esett szó eddig.

A befagyasztás miatt a családi pótlék reálértéke folyamatosan csökkent: 2009-ben 4,1%-kal, 2010-ben pedig további 5%-al ért kevesebbet a támogatás.

Harmadannyival jut kevesebb a mostani kismamáknak

Most ott tartunk, hogy az egy családra jutó támogatás reálértéke meg sem közelíti 22 évvel ezelőtti szintet. A különbség meghaladja a 30%-ot, ennyivel ért többet a családi pótlék 1990-ben.

Másként megfogalmazva: a kismamáknak most harmadannyival kevesebb támogatból kell kijönniük, mint 22 éve. 1990-ben egyébként két gyermek után 4140 forint járt, most 26 600 forint.

Képek! Így néz ki Dúró Dóra és Novák Előd gyermeke

Nézegess képeket!

Elolvasom

A támogatás reálértéke 1990-től csökkent rohamosan, 1995-ben a különbség már közelítette az 50%-ot. Nem segített a helyzeten az sem, hogy az elmúlt 22 évben egyetlen nagyobb kiugrás volt: 2005-ről 2006-ra 65,4%-al nőtt a reálérték, miután Gyurcsány Ferenc a családi pótlék emelésével kompenzálta a családi adókedvezmény és a rendszeres gyermekvédelmi támogatás megszüntetését. A hátrányt viszont még ezzel együtt sem sikerült ledolgozni, az 1990-es családi még így is többet ért.

Gyes

A gyes jelenleg 28 500 forint, összege 2008 óta változatlan. A támogatás reálértéke a családi pótlékhoz hasonlóan 1990 óta folyamatosan csökkent, majd 2002-ben emelkedni kezdett.

A pozitív tendencia 2007-ben torpant meg, ekkor az érték 2,6%-ot esett, majd 2008-ban - még utoljára - bekövetkezett egy 2,5%-os emelkedés. Ezután jött a feketeleves: 2009-ben a támogatás reálértéke 6,1%-al, 2010-ben pedig további 5,7%-al csökkent.

Az 1990-es értéket a támogatás 2006-ban közelítette meg leginkább, ebben az évben a különbség alig 4% volt. A gyes 2009-ben 10%-al ért kevesebbet, mint 22 éve.

Gyed

A vizsgált támogatások közül egyedül a gyed reálértéke haladja meg az 1990-es értéket, ráadásul nem is kevéssel: a különbség 2009-ben 46,5% volt pluszban, azaz, közel félszerannyival ért többet akkor a gyed, mint 22 éve. A gyed reálértéke egyébként az elmúlt években folyamatosan nőtt, a legnagyobb mértékben 2001-ben, amikor a támogatás az előző évhez képest 14,4%-al ért többet.

 

Nekik jár

A gyed a dolgozó nők juttatása, akik a fizetésük 70%-át kapják meg ily módon. A támogatás összege maximalizált: nem lehet magasabb, mint a minimálbér kétszeresének 70%-a, ami 2012-ben 130 200 forint. Gyedet a gyermek kétéves koráig jár, előtte tgyást, utána gyest kaphat az anya.

Gyes a magyarországi lakcímmel rendelkező állampolgároknak jár - a saját háztartásában nevelt gyermek harmadik életévének betöltéséig, ikergyermekek esetén a tankötelessé válás évének végéig, tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek tizedik életévének végéig.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

A családi pótlék szintén minden gyerek után jár, vagy a tankötelezettség végéig, vagy a gyermek 20 éves koráig, ha tanul.

Ezt is szeretjük