Így ráznák fel a kistelepülések lakóit pár tízmillió forintból

Egyházak, egyesületek pályázhattak, a cél a családi élet népszerűsítése. Íme, néhány program.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kormány tavaly augusztusban az Új Széchenyi Terv keretében írt ki pályázatot egyházaknak, civil szervezeteknek a "családi közösségi kezdeményezések és programok megerősítésére".

A forrás eredetileg 1,8 milliárd forint volt, amit később 4,1 milliárd forintra emeltek. A pályázat keretében legalább 10, legfeljebb 50 millió forintra lehet szert tenni, a cél pedig megváltoztatni a társadalom véleményét a gyermekvállalásról.
A pályázatra közel négyszázan jelentkeztek, döntés március közepén született. Korábban azt a felvilágosítást kaptuk, hogy a nyertesekről a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség honlapján tájékozódhatunk.

Az oldalra összesen 112 nyertes került fel, akik 10-50 millió forint közötti összegeket kaptak programjaik megvalósítására.

A kiírásnak megfelelően a nyertesek között találhatunk egyházakat, alapítványokat, de olyan szervezetek is felkerültek, mint a Magyar Cserkészszövetség, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat vagy a Mária Rádió Közhasznú Egyesület.

A Magyar Vöröskereszt 217 millió forintot nyert

Pályázott a Magyar Vöröskereszt több megyei szervezete is, ők összesen 217 millió forintban részesültek. A legkevesebb pénzt - 20 millió forintot - a Baranya megyei szervezet kapta, a legtöbbet pedig a Heves megyei szervezet.

Gortva József, a Heves megyei szervezet igazgatója hangsúlyozta: a támogatás elnyeréséről hivatalos értesítést még nem kaptak, egyelőre csak egy e-mailben tájékoztatták őket, így ez most még csak egy előzetes döntésnek tekinthető.

A pályázatukról szólva elmondta: abba 14 programelemet építettek, melyeket a hevesi kistérség négy településén kívánnak megvalósítani.

Egyrészt a tízezer fős Hevesen, másrészt Tiszanánán, Tarnaméren és Tenken. Gortva József hozzátette: azért ide tervezték a programokat, mert ez a térség az ország 48 leghátrányosabb térségének egyike.

Családi nap, képzés, tréning

Mint megtudtuk, az elnyert 37 millió forintból egyrészt készítenének egy tájékoztató kiadványt MINTa család címmel, melyben életvezetési, szociális, foglalkoztatási tanácsokat gyűjtenének össze a családoknak. Szerveznének emellett településenként három-három családi napot is, illetve a “családi mindent tudó program” keretében havi egy előadást, amin az OEP-től vagy a munkaügyi központtól küldött szakember tájékoztatná a családokat a jogszabályi és egyéb tudnivalókról a könnyebb boldogulás érdekében.

Baba-mama klub

A szervezet mindemellett egy helyi, önkormányzattól bérelt helyiségben kialakítana egy úgynevezett “közösségi teret”, ahol a gyerekek játszhatnának, az anyák pedig a baba-mama klubban, valamint a családi cserebereklubban élhetnének közösségi életet. Utóbbi keretében megunt, nem használt tárgyakat cserélgethetnének.

A program keretében lennének még csecsemőgondozással, -ápolással kapcsolatos képzések, valamint egy ötnapos tréningre is sor kerülne, ahol a munkanélküli fiatalokat segítenék a könnyebb elhelyezkedésben.

A Vöröskereszt egy mentorálási rendszert is elindítana, melynek keretében helyben ismert és tekintéllyel rendelkező személyek - például nyugdíjas tanárok - állnának napi szinten a rászorult családok rendelkezésére.

Gortva József kérdésünkre, hogy igény lesz-e ezekre a programokra, képzésekre, közölte: a pályázat összeállítását egy fókuszcsoportos megbeszélés előzte meg, amelyek azt mutatták, hogy ezek a programok érdeklik a helyieket.

Így aktivizálnák a helyieket

Az igazgató arra a kérdésre, hogy hogyan aktivizálják az embereket, az mondta: minden településen lesz egy úgynevezett közösségi koordinátor, illetve több önkéntes, akik az aktivizálásért felelnek. De mit is akarnak elérni mindezzel? Gortva József szerint a legfőbb cél, hogy a programok azután is folytatódjanak, ha már kimerült a pályázati keret.

- Ha 14 programból három-négy tovább él, az már egy jó mutató - vélekedett a vezető, hozzátéve, hogy maga a program 19-20 hónapos lesz, és idén májusban veszi kezdetét.

Falugondnokokkal a jobb családi életért

Hasonló programokban gondolkodik egy másik nyertes, a Falugondnokok Duna-Tisza Közi Egyesülete. A szervezet a Magyar Vöröskereszt Heves megyei szervezetéhez hasonlóan 37 millió forintot nyert, amiből ők egy 15 hónapos programot valósítanának meg.

A programba négy települést vonnak be: Kerekegyházát, Ladánybenét, Szentkirályt és Kunbaracsot, valamint a kistérség tanyagondnokságot működtető településeit. Itt tartanának képzéseket, tréningeket, tanácsadásokat és különböző közösségépítő programokat is. A településeken első körben egy-egy gyesen, gyeden lévő kismamát alkalmaznának négy órában, akik a programok megvalósításában segítenének. A program keretében negyedévente sor kerülne többek között a családi életről, gyermeknevelésről szóló tanácsadásra.

Jogsit is szerezhetnének

Ugyanígy sor kerülne a családi ellátásokkal kapcsolatos tanácsadásra is, emellett terveznek még készségfejlesztő, kommunikációs tréningeket, illetve olyan képzéseket, melyek a munkához jutást segítik elő.

A tervek között szerepel még 30-40 órás alapfokú informatikai, gépjármű-vezetői tanfolyam, valamint egy "tanácskozás", műhelybeszélgetés a helyi munkáltatókkal, ahol a vállalkozások a családbarát munkahely előnyeit ismerhetik meg.

Létrehoznának továbbá egy úgynevezett szívességcsere-központot, ahol szolgáltatásokat cserélhetnének a helyiek. Például az egyik anyuka kicserélné egy másik gyerekének a cipzárját, amiért cserébe az utóbbi anyuka vigyázna egy órát az előbbi gyermekére.

Hogy az emberek mennyire aktivizálhatók, arra Csörszné Zelenák Katalin, az egyesület illetékese azt mondta: sok munkát kell befektetni, hogy a programok eredményes legyenek.

Közösségépítés

Csörszné Zelenák Katalin szerint a szakmai programok azért lehetnek majd vonzóak, mert helyben vannak, nem kell a munkaügyi központig elutazni az embereknek. Pozitívumok továbbá, hogy személyre szabottak, az emberek  a saját problémáikhoz kaphatnak segítséget. A programokat egyébként a lakosok igénye alapján választották ki egy felmérés alapján, így csak azok kerültek be, amelyek valóban érdeklik az embereket.

Képek! Uniós országok, ahol még mindig tiltott az abortusz

Nézegess képeket!

Elolvasom

A támogatásért cserébe az egyesület vállalta a helyi közösségek létrejöttének ösztönzését, valamint azt, hogy a képzéseken, tanácsadásokon legalább hatszáz fő vesz részt.

A kormány eredetileg a demográfiai problémákat akarta megoldani...

Hogy ezek a programok mennyire rímelnek arra, ami miatt a kormány kiírta a pályázatokat, az kérdéses. A cél eredetileg az lett volna, hogy a programok segítségével megváltoztassák a társadalom véleményét a gyermekvállalásról. A pályázati kiírás szerint erre azért van szükség, mert Magyarországon drámaian csökkent a születésszám, és emiatt el kell érni, hogy a köztudatban pozitív irányú változás következzen be a családalapításról való gondolkodást illetően.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

- Ehhez pedig mindenekelőtt a helyi közösségek tagjainak összefogásának erősítésére, a közös célok érdekében való cselekvés előmozdítására van szükség. A helyben működő civil szervezetek ebben a tevékenységben jelentős szerepet tudnak vállalni, mindenekelőtt azáltal, hogy a közösség tagjai számára pozitív, követendő mintákat mutatnak be, továbbá tanácsadással, a gyermekfelügyelet megszervezésével segítik a helyi családok életét, megkönnyítve és egyúttal vonzóbbá téve ezáltal a fiatalok számára is a családalapítás, a gyermekvállalás melletti döntést - olvasható a pályázati kiírásban.

Ezt is szeretjük